Öğretmen Diyarı

Hasta çocuğu okula göndermek salgına davetiye çıkarıyor
Gönül KOCA
Havaların soğumasıyla birlikte salgın, diğer adıyla bulaşıcı hastalıklar da yayılmaya başladı. Özellikle otobüste, okulda, iş yerinde yaygın olarak görülen bu hastalıklardan en çok etkilenen çocuk ve gençler oluyor. Anne babalar da çocuklarını bu gibi hastalıklardan korumak için neler yapabileceğini araştırıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe'nin verdiği bilgiye göre, okullarda her mevsim en sık görülen hastalıkların başında 'üst solunum yolu enfeksiyonları' geliyor. İkinci sırayı ise ishalli hastalıklar alıyor. Prof. Dr. Özcebe, okullarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkları ve alınabilecek önlemleri anlattı:

TEMİZ SU VE TUVALET ÖNEMLİ

Öncelikli olarak karşımıza çıkma ihtimali olan bulaşıcı hastalık, üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Diğeri ise ishalli hastalıklar. Çocukların, evleri dışında kullandıkları tuvaletler ile içilen ya da kullanılan su temiz olmayabiliyor. Bu da ishalli hastalık oluşturabiliyor. Salgın hastalıklardan korunmada enfeksiyon zincirinin kırılması gerekiyor. Burada da kaynağın ortadan kaldırılması, bulaşma yoluna yönelik önlemler alınması ya da hassas kişinin korunması önemli.

KORUNMADA BESLENMEYE DİKKAT

Aileler çocuklarının derslerden geri kalmaması için hastayken de okula devam etmesini isteyebiliyor. Bu diğer öğrenciler için de riskli bir durum. Çünkü soğuk havalar nedeniyle sınıflar yeterince havalandırılamıyor ve kişi başına düşen temiz hava hacmi yetersiz kalıyor ve hastalıklar daha çabuk yayılabiliyor. Ayrıca hasta çocuk okula devam ettiğinde, iyileşme süreci uzayabilir. Bu nedenle öncelikle hasta çocuğun bir sağlık kuruluşuna götürülmesi ve evde dinlendirilmesi, tedavi edilmesi gerekiyor. Velilerin, öğrencinin dengeli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermesi lazım. Çocuklar her gün süt, yumurta, sebze, meyve yemeli. Her gün et ya da kurubaklagillerden yeterli miktarda yiyerek protein ihtiyacı karşılanabilir. Ancak velilerin yanı sıra okullar da önlem almalı. Okulda gıda hizmetlerinde çalışan personelin sağlıklı olması, hijyen kurallarına uyması, sınıflarda ise yeterli havalandırmanın sağlanması gerekiyor.


Hürriyet
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim