Öğretmen Diyarı

Hangi şikayetlerde kalp hastalığı düşünülmeli?

Hiç beklenmeyen bir anda, bir yakınımızı veya tanıyıp değer verdiğimiz bir kişinin  hayatını kaybettiğine oldukça sık şahit olmaktayız. Ani ölüm olarak isimlendirilen bu durumun en sık sebebi kalp hastalıklarıdır. Kalp damar hastalığında ve özellikle de kalp yetersizliğiolan hastalarda ani ölüm riski belirgin olarak artmıştır. Kalp damar hastalığı menopozöncesi dönemde aynı yaştaki erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlarda belirgin olarak daha azdır. Ancak 65’li yaşlardan sonra her iki cinsiyette de eşit olarak görülmektedir.
Krizden korkmayın

Toplumumuzda yapılan bazı araştırmalar insanların üçte birinin potansiyel kalp hastalığı olduğunu göstermektedir. Bu olguların önemli bir çoğunluğunda, kalp damar hastalığı, kalp yetersizliği ve bazen de aynı hastada her iki hastalık da mevcuttur.

Yine nüfusun % 5’inin kalp krizi deneyimi yaşadığı, özellikle kalp krizi durumunda olayın ilk gerçekleştiği anda hastaların en az üçte birinin aniden kaybedildiği göz önüne alındığında insanların kalp krizinden neden korktuğu veya korkması gerektiğini anlamak mümkündür. Buna bir de toplumun yaklaşık % 20’sinin birinci derece bir akrabasını kalp krizi nedeniyle kaybettiği eklendiğinde hastalığın önemsenmesi daha da artmaktadır.

Kalp krizinin en önemli uzun dönem sonuçlarından biri kalp yetersizliğidir. Türk Kardiyoloji Derneği tarafından ülkemizde yapılan araştırmada, 65 yaş üzeri kişilerde kalp yetersizliği görülme oranı % 10 civarında saptanmıştır. Kalp yetersizliği açısından risk altında olan kişileri de hesaba kattığımızda, ülkemizde 10 milyon kişiye yakın insan kalp yetersizliği tehdidi altındadır.

Özellikle nüfusun yaşlandığı ve kalp yetersizliğine neden olan kalp damar hastalığının daha sık tedavi edildiği düşünüldüğünde, önümüzdeki yıllarda kalp yetersizliği görülme sıklığı giderek artacaktır. Kalp yetersizliği olan hastalarda 5 yıllık yaşam şansı yüzde 50’dir. Ciddi nefes darlığı olan ve günlük aktivitesi belirgin kısıtlanmış olan kişilerde ise 1 yıllık yaşam beklentisi yüzde 50 civarındadır. Kalp hastalığının diğer önemli bir türü ritm bozukluklarıdır.

Haber7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim