Öğretmen Diyarı

Hamilelikte grip erken doğuma neden olabilir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Banu Duru, grip virüsünün bağışıklık sistemi diğer kişilere göre daha zayıf olan hamile kadınlara kolaylıkla bulaştığına ve daha ağır seyrettiğine dikkat çekerek, özellikle hamileliğin son 3 ayında olan anne adaylarını erken doğum riskine karşı uyardı.

 

Açıklamaya göre, her yıl dünya nüfusunun yüzde 10-20'sinin  hastalanmasına neden olan bir viral üst solunum yolu enfeksiyonu olan grip virüsü (Influenza A,B,C) esas olarak solunum yoluyla bulaşıyor ve kış döneminde  özellikle hamilelerde en sık görülen enfeksiyon etkeni oluyor. Hamileler ise  gribe yakalanma konusunda daha fazla risk altında. 

 

Bunun en önemli nedeninin hamilelik süresince bağışıklık sisteminin  zayıflaması olduğunu belirten Duru, grip virüsünün bağışıklık sistemi diğer  kişilere göre daha zayıf olan hamile kadınlara kolaylıkla bulaştığına ve daha  ağır seyrettiğine dikkat çekti. 

 

 

Son 3 ay daha tehlikeli

 

Duru, hamileliğin özellikle son 3 ayında yüksek ateşle seyreden gribal  enfeksiyonların, erken doğuma, su kesesinin erken açılmasına, yeni doğanın enfeksiyona maruz kalmasına yol açabildiğine işaret ederek, "Çünkü yüksek ateş,  lökositoz ve öksürmeyle beraber karın içi basıncın artması gibi durumlarda rahim  kasılmaları başlayabiliyor ve su kesesi zayıf bir noktadan açılabiliyor. Bu da  erken dönemde doğumu başlatıyor. Dolayısıyla anne adaylarının gripten korunmaları  çok önemli" ifadelerini kullandı. 

Hamileler daha hassas

 

Yapılan çalışmaların hamilelerin, gribin komplikasyonları açısından  risk altında olduğunu gösterdiğini anlatan Duru, şunları kaydetti:  "Grip anne adaylarında akciğerlerde zatürre, bronşit, akciğer apsesi  gibi enfeksiyonlara, kalpte de viral enfeksiyonu ile streptokok bakterisinin yol  açtığı kalp kapakçık iltihabına neden olabiliyor. Hamilelik sırasında grip ve  grip benzeri hastalıklarla ilgili bir çalışma yapılmış ve 17 grip sezonu boyunca  gribin hamile kadınlar üzerindeki etkisi araştırılmış.

 

Bu çalışmada, hamileliğin  6. ayından sonrasında olan hamilelerin akciğer problemleri nedeniyle hastaneye  yatış oranının hamile olmayan, ancak altta ciddi kronik hastalığı olanlar kadar  olduğu gösterilmiş. Hamileliğin ileri dönemlerinde risk daha da artıyor. Öyleki  37-42 haftalık hamile kadınlar, doğum sonrası 1-6 ay geçmiş kadınlara oranla  özellikle akciğer ve kalp problemleri nedeniyle 5 kat daha fazla hastanede yatma  riski taşıyor. Hamile olan astım hastası kadınlar grip sezonunda özellikle  hastaneye yatma açısından yüksek risk altında..."

 

 

Hamilelikte en etkili önlemlerden biri aşı olmak

 

Banu Duru, hamilelikte gripten korunmak için en etkili önlemlerden  birinin aşılanmak olduğunu belirterek, grip aşısının, canlı virüs içermeyen, hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilen güvenli bir aşı olduğunu aktardı. 

 

Amerikan Jinekolog ve Obstetrisyenler Birliği 2000 yılı Aralık ayında  yayınladığı görüşünde salgın mevsiminde hamileliğin 2. ve 3. üç aylık döneminde  olan kadınlara grip aşısı olmalarını önerdiğine dikkati çeken Duru, "Aşı sonrası  annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamın ilk aylarında onu  da gribe karşı koruyor. Grip mevsimi genelikle kasım-aralık aylarını kapsıyor.  Dolayısıyla aşı için en ideal dönemi ekim ayı ile kasım ayı ortasına kadar olan  dönem oluşturuyor. Gripten korunmak için alınabilecek diğer tedbirler ise salgın  döneminde kapalı yerlerde uzun süre kalmamak, maske kullanmak, elleri sık sık  yıkamak ve etkin hijyen sağlamak" değerlendirmesini yaptı. 

Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler

 

-En iyi ve en etkili destek tedavisi istirahattir. Mümkünse yatakta  birkaç gün istirahat edin.

 

-Yatarken başınızı yukarıda tutun. Bunun için 2 veya  daha fazla yastık kullanın. Başınızın yukarıda olması geniz akıntısının vereceği  rahatsızlığı azaltacaktır.

 

-Bulunduğunuz ortamın yeteri kadar sıcak ve iyi  havalandırılmış olmasına dikkat edin.

 

-Havanın nemli olmasını sağlayın.

 

-Günde en  az 10 bardak, su ve meye suyundan oluşan sıvı alın.

 

-Boğaz ağrısını gidermek için  pastil kullanabilirsiniz.

 

-Ateş düşürücü amaçlı ilaçlardan yararlanabilirsiniz.  

 

-Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyundan faydalanabilirsiniz." 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim