Öğretmen Diyarı

Hamileler güneşe çıkarken!

Hayat kaynağı, ısı, ışık ve enerji kaynağı olan ve bir zamanlar adına tapınaklar yapılıp kurbanlar verilen güneş, son yıllarda sakınılması gereken bir güç! Peki, zararlı güneş ışınları anne karnındaki bebeğe de zarar verir mi?

Güneş faydalıdır, içimizi ısıtır. Ortaokulda hatırlarsınız Fen Bilgisi derslerinde bebekleri D vitamini almaları için güneşe çıkarmak gerektiği öğretilmiştir. Ancak ne yazık ki son yıllarda küresel ısınmayla birlikte hepimiz güneşten korkar hale geldik. Güneşte kalma süremiz çok aza indi. Fen Bilgisi derslerinde öğretilen bilgi hala geçerli ancak dediğimiz gibi eskiye oranla çok daha dar zamanlarda güneşe çıkmalı. Doktorlar, yaz tatilinin vazgeçilmez parçası güneş konusunda uyarılarını sürdürüyor. Özellikle de hamilelere… Zararlı ışınların hem anneye hem de bebeğe zarar verdiğine dikkat çeken Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, hamilelik süresince güneşlenmenin bebek ve anneye etkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Güneş sıcacık ne güzel de…
Güneş ışınlarının kişi üzerinde erken yaşlanma ve deri kanseri gibi olumsuz etkileri var. Hamilelikte ise hormon düzeylerinde yaşanan değişikliklere bağlı olarak deri, güneş ışınlarına karşı daha duyarlıdır ve güneş yanığı daha kısa sürede oluşur. Hamilelikte “kloasma”, “gebelik maskesi” olarak da adlandırılan alın, burun ve yanaklarda koyu renkli lekeler ortaya çıkar. Genellikle doğum sonrası ortadan kaybolan zararsız bir durumdur. Ancak güneşte fazla kalma bu durumun daha şiddetli ve uzun süreli olmasına neden olur.

Bir diğer önemli konuysa güneşin ultraviyole ışınlarının, anne karnındaki bebeğin nöral tüp gelişimi için çok önemli olan folik asidi parçalayabileceği gerçeği. Folik asidin parçalanması ile annede folik asit eksikliği ortaya çıkar. Bilindiği gibi folik asit eksikliği, hamileliğin ilk üç ayında bebekte spina bifida (ikiye ayrılmış ya da açık omurilik) gibi nöral tüp defektlerine yol açabilir.

Solaryum tehlikeli!
Solaryumun deri kanseri riskini en az doğal güneş ışınları kadar artırdığı biliniyor. Ayrıca solaryum da sauna gibi vücut sıcaklığını artırdığından bebek açısından spinal malformasyon (duyu bozukluğu) riskini artırma olasılığı bulunur. Bu nedenle solaryum hamilelik süresince güvenli değil.

Teniniz nefes alsın
Bronzlaştırıcı ürünlerde bulunan kimyasal maddelerin deriden ne kadarının emildiği ve bebek üzerine ne tür etkilerinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Bronzlaştırıcı kremler hakkında eldeki verileri yeterli değil, bu yüzden kullanımından hamilelik süresince kaçınılması en doğru yaklaşım. Hem hatırlatalım son yıllarda beyaz ten, eski zamanlardaki gibi yine çok tercih ediliyor!

Nasıl korunmalı?
•En az 15 koruma faktörlü ve geniş spektrumlu parfümsüz bir güneş koruyucu kullanın.

•Her iki saatte bir kremi yeniden sürün.

•11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışınları altında bulunmaktan kaçının.

•Parfüm ve losyonlar güneşle temas ettiğinde deride reaksiyona yol açabileceği için bu tür ürünlerden kaçının.

•Yüz ve boynu koruyacak geniş kenarlı bir şapka kullanın.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim