Öğretmen Diyarı

Gülmek ne işe yarar

Gülmek ya da gülümsemek, zihinsel sistemleri olumlu yönde etkileyen bir güçtür.

Gülmek, zevk almak, zevk duymak durumunun bedensel bir yansımasıdır. Gerçekte insan, zevk aldığı için güler ama siz isterseniz her koşulda gülebilirsiniz. İster içinizden gelerek, ister çevrenize iyi görünmek için, ister zoraki olsun, bu durumların her birinde endorfin salgısı artar. Nasıl gülerseniz gülün sonuç değişmez.

Güldüğümüzde salgılanan endorfinin faydaları

Bedensel olarak ağrıları dindirir, ruhsal olarak vücudu sakinleştirir. Bazı insanlarda coşku oluşur ve coşkulu hareketler yaptırır. Hoş görülü, olumlu ve iyimser düşünceler oluşturur. Yaratıcılık gücünüzü artırır ve sorunların çözümünde kolaylık ve güç kazandırır. Risk almak korkusunu kaldırır, yeniliklere ve belirsizliklere cesaretle yaklaşmak gücü verir.

Gülen insan rahatlar. “Bir kahkaha bir pirzolaya eşittir“ gibi bir atasözümüz vardır. Biz de ek olarak diyoruz ki; ”Gülücükler giren evlere mutluluklar da girer “. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, sağlıklı bir insan, normal olarak günde beş dakika kadar gülüyor. ABD de gülmek konusu ciddi bir şekilde incelenmektedir. Gülme uzmanları, günde en az otuz dakika gülmenin insan sağlığı için gerekli olduğu kanısına varmışlardır. Biraz abartılı olsa bile, gerçeklik payını kabul etmeliyiz.

Sessiz ya da kahkahayla gülmenin sonunda, zorunlu olarak soluk almak gerekir. Akciğer kapasitesi, tama yakın bir biçimde ve birkaç kez havayla dolar boşalır. Bu soluk alma biçiminin sağlıklı yaşam için, en az günde 30-40 kez kullanılması gerekir. Egzersiz yapıyormuş gibi bir durum oluşmasına hizmet eder.

 

Anahtar Kelimeler:
Gülmek Ne Işe Yarar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim