Öğretmen Diyarı

Grip ve soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir?

Grip özellikle yaşlılar, kronik hastalar, kalp ve kanser hastaları ile küçük yaştaki çocuklarda tehlikeli boyutta olabiliyor. Bu nedenle iyi dinlenip çok iyi beslenerek baştan vücut direncini kuvvetlendirmekte fayda bulunuyor.

Nezle ile grip toplumda sağlık sorunları nedeniyle birbiriyle karıştırılmaktadır. Oysaki ikisinin de sebebi birbirinden farklıdır. Nezle yani soğuk algınlığı ise gribe göre daha hafif seyreder ve gribe göre daha kolay geçer. Gripte nezleden farklı olarak kronikleşme ihtimali olabilen veya bakteriyel mikropların da eklendiği bir tablo olabilmektedir. Grip yerleştiğinde burun tıkanıklığı olabilmektedir. Hastalıkları, vücudun kendi direnç mekanizması yenmektedir. Verilen ilaçlar semptomlara yönelik olmaktadır. Uzmanlar, özellikle burun açıcı ilaçların dikkatle kullanılıp, 5 günden fazla bu ilaçların püskürtülmemesi gerektiğini söylemektedirler.

Grip virütik bir enfeksiyon olduğundan, virüs mikrobu sürekli olarak karakter değiştirmektedir. Grip aşısı %100 bağışıklık sağlamamakta, ancak belli oranda koruyuculuk sağlamaktadır. Grip dünyada en sık görülen hastalıklardan bir tanesi olup çok hızlı yayılmaktadır. Bu dönemde ev istirahati, bol sıvı tüketimi ve iyi beslenme şarttır. Burnu açık tutmak için deniz suyu ya da az tuzlu suyla temizlenmesi gerekmektedir. Grip olan kişilerin mümkünse evde kalmaları, acil durumlarda ise yayılmasını önlemek için maskeyle dolaşmaları gerekmektedir. Grip ev halkına da kolayca bulaşabileceğinden gripli hastanın odası ayrı olmalı ve oda sık sık havalandırılmalıdır.

Özetle grip virütik bir enfeksiyon olduğundan, virüs mikrobu sürekli olarak karakter değiştirmektedir.

Gribin belirtileri

- Bir anda ortaya çıkar ve şiddetlidir.
- 3-4 gün sürebilen yüksek ateş söz konusudur.
- Yorgunluk, kas ağrısı ve halsizlik görülür.

Soğuk algınlığının belirtileri:

- Birkaç gün içerisinde kötüleşir.
- Gripten farklı olarak genellikle sürekli burun akması görülür.
- Boğaz ağrısı yapar.
- Yorgunluğa sebep olabilir ancak gripte olduğundan daha hafif bir yorgunluk söz konusudur.
- Ciddi sağlık sorunlarına çok nadiren yol açar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol