Öğretmen Diyarı

Grip Sinüzite Dönüşebilir Mi ?

Kış aylarında hemen hemen herkesin yaşadığı grip bazen aslında sanıldığı gibi değil.Eğer 15 günden fazla süren bir rahatsızlığınız varsa sinüzite dönüşmüş olabilir. Grip belirtileri nelerdir? Grip değilse sinüzit midir? 15 günden fazla devam eden grip belirtilerine sahipseniz, sinüzit olmuş olabilirsiniz...

Kış aylarında hemen hemen herkesin yaşadığı grip bazen aslında sanıldığı gibi değil.Eğer 15 günden fazla süren bir rahatsızlığınız varsa sinüzite dönüşmüş olabilir.  Grip belirtileri nelerdir? Grip değilse sinüzit midir? 15 günden fazla devam eden grip belirtilerine sahipseniz, sinüzit olmuş olabilirsiniz...

 

Mevsim değişiyor ve soğuklarla birlikte grip kapımızda. 15 günü geçen bir süredir burnunuz akıyor, ateş, baş ağrısı, yere eğilince yüzde basınç hissi ve genze akıntınız var; grip devam ediyor diye düşünüyorsunuz ama artık olay bir ileri safhaya geçip sinüzit olmuş olabilir misiniz?

 

Evet, 15 günü geçen grip nerdeyse hiç görülmediği için ya alerjik rinit ya da büyük olasılıkla sinüzitsiniz demektir. KBB Uzmanı Op. Dr. Erkan Aktan sinüzitten kurtulmak için yapılması gereken adımları şöyle sıralıyor:

 

Üst solunum yollarının uzun süren enfeksiyonları; kafatasımızın içinde saklı halde bulunan 8 adet, "sinüs" denilen boşluklardan bir ya da birkaçının enfeksiyonuna yol açar.

 

Buna sinüzit denir. Virüsler, bakteriler veya her ikisi beraber sinüzite neden olabilirler. Burundaki tıkanıklık sonucunda sinüsler düzgün olarak akmazlarsa içlerinde bakteri kalabilir ve bu, bakteriyel sinüzite neden olabilir.

 

Sağlıklı olduğumuzda sinüslerimiz hava ile dolar. Bu sayede yüz kemiklerimiz daha az yoğun olur ve ağırlık olarak da daha hafif olurlar. Eğer sinüsler olmasaydı, kafatasımız gün boyunca kafamızı elimizle taşımamızı gerektirecek kadar ağır olurdu. Sinüsler ayrıca sesimizi de etkiler, sesin rezonansına yardımcı olur. Aldığımız havayı nemlendirir ve boğazımızın ıslaklığını da sağlayan salgılar yapar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol