Öğretmen Diyarı

GRİP AŞISI KİMLER YAPTIRABİLİR

Grip zamanı yaklaşıyor. Grip salgını okullarda öğrencilerin devam zorunluluğunu etkiliyor, hastaneler gripten kırılan insanlarla doluyor, özellikle son dönemde grip hastalığı geçmek bilmiyor. Peki grip aşısı yaptırmak grip hastalığına yakalanmayı ne kadar önler, grip aşısını kimler yaptırabilir, cevabı haberimizde. Grip (Influenza) ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen ciddi bir viral solunum sistemi hastalığıdır. Fakat üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileriyle başladığı ve çoğunlukla daha hafif bir tablo olan nezle ile karıştırıldığı için, toplumca yeteri kadar önemsenmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 200.000 kişinin hastaneye yatırılmasına, 36.000 kişinin ölümüne neden olmaktadır. Benzer oranlar bir çok ülke için geçerli olup, bazen ciddi salgınlarla toplumu önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Amerikan Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Yardımcı anlatıyor. 

Grip nasıl bir hastalıktır?

 

Hastalık ateş, kas ağrıları, başağrısı, halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı vfe burun tıkanıklığı-akması ile başlar. Normal seyrinde 3-7 günde iyileşir. Fakat yaşlı, çocuk ve direnci kıran ek hastalığı olanlarda daha ciddi tablolara dönüşür. Sinüzit, Zatürree, Orta kulak iltihabı veya tüm vücuda yayılması ile kalp dokularının bile iltihaplanabileceği ciddi tablolara dönüşebilir. Ayrıca şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kronik akciğer hastalığı olanlarda, bu hastalıları alevlendirip, kötüleştirebilir. Hastalık en çok küçük çocuk ve yaşlılarda ağır seyreder.

 

Grip aşısı kimlere önerilir?

 

Hastalığın toplumda yayılmasını önlemek ve risk grubu olarak adlandırılan insanları korumak için her yıl grip aşısı yapılması önerilmektedir. Grip aşısınının önerildiği gruplar :

6 ay-18 yaş arası çocuklar ve gençler

Kronik akciğer hastalığı olanlar ( Kronik bronşit, Astım vb.)

Bütün kalp damar hastaları (Yalnızca Hipertansiyonu olan hastalaarda mutlak zorunlu değildir)

Kronik böbrek, karaciğer hastalığı ve şeker gibi metabolik hastalığı olanlar

Vücudu savunma sistemini zayıflatan kortizon veya immunsupresif denilen ilaçları kullananlar

AIDS, kanser gibi vücudu direncini düşüren hastalığı olanlar

Solunum sistemi çalışmasını bozan akciğer5 dışı hastalığı olanlar (Omurilik felçlileri, kas ve sinir sistemi hastalığı olanlar)

Huzurevi ve bakımevinde kalanlar

Hamileliğinde 3 ayı tamamlayan tüm hamileler

Grip sezonu (sonbahar ve kış) hamile kalma olasılığı olanlar

50 yaş üstü erişkinler

Sağlık personeli ve itfaiye polis gibi önemli, yaygın kamu hizmeti yapanlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim