Öğretmen Diyarı

Gribe karşı bir diş sarımsak

Sağlık açısından sayısız yararları bulunan sarımsak, grip gibi soğuk algınlıklarından ölümcül hastalıklara kadar yüzlerce rahatsızlığın önlenmesinde ve tedavisinde başrol oynuyor. Uzman Diyetisyen Bengi Çetiner, özellikle hayatı kabusa çeviren grip salgınına karşı "her gün bir diş sarımsak" önerisinde bulundu.

İçeriğindeki mineral ve vitaminler açısından doğal bir antioksidan olarak tanımlanan sarımsağın mucizevi bir bitki olarak her öğüne dahil edilmesini öneren Çetiner, grip virüsüne karşın sarımsağın yarattığı etkilere ilişkin şunları söyledi: "Özellikle kış koşulları nedeniyle ağır geçen griple mücadelede sarımsağın rolü oldukça büyük. Birkaç diş sarımsağı suda kaynatıp içmek, gerek hastalığın tedavisinde gerekse de salgından korunmakta çok etkili."

ZARARLI MADDELERİ ETKİSİZ HALE GETİRİYOR

Çetiner, mikroorganizmalar üzerinde yarattığı etkisiyle doğal bir antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağın vücudu ödem ve zehirlerden arındıran özelliği ile uzun bir yaşam vaat ettiğini vurguladı. Çetiner ayrıca kullanımında, günümüzde erken yaşta ölüm riskini azaltmak için kan basıncı ve kolesterol düşürücü etkileri üzerinde yoğunlaşılan sarımsağın, vücuttaki serbest radikalleri yani zararlı maddeleri etkisiz hale getirdiğini söyledi. Çetiner, mide ve bağırsak hareketlerini artırıp bağışıklık sistemini güçlendirici ve tansiyon dengeleyici özellikleriyle de sıklıkla sarımsak tüketilmesini tavsiye ettiklerini dile getirdi.

Sarımsağın mucizevi etkileri

» Sarımsak bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerinden temizlemek suretiyle, genç ve dinç olmayı, uzun yaşamayı sağlar.

» Sarımsak esansı akciğerler yoluyla dışarı atılırken bu organları ve bronşları dezenfekte ederek mikropları ortadan kaldırır.

» Üç diş sarımsağı suyla kaynatıp yemeklerde tüketmek öksürüğü ve karın ağrısını gidermekte faydalıdır.

» Terletici etkisi ateş düşürülmesine yardımcı olur.

» İçeriğinde bulunan kimyasal bir madde doğrudan vücudu etkileyerek ağrı hissinin azaltılmasını sağlar.

» Mide ve bağırsak hareketini artırıp hazmı kolaylaştırır.

» Isırık ve arı sokmalarında deriye temas ettirilmesi yararlıdır.

» Son yapılan araştırmalara göre doğum esnasında oluşan yüksek tansiyon sorunlarını en aza indirgemede etkilidir.

» Kardiyovasküler sistemi güçlendirir.

» Serum kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür.

» Tansiyon ve kan şekerini dengeler.

» Kanser savaşçısı bir bitkidir.

\"Taraf\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim