Öğretmen Diyarı

Göz kaşımak hastalığa davetiye çıkarıyor

Göz kaşımak pek çok hastalığa davetiye çıkarırken, sürekli göz kaşıma hissi ise alerjik hastalıkların habercisi olabilir. Uzmanlar gözleri kaşımak ya da ovalamanın görme bozukluklarının yanı sıra alerjik hastalıkların belirtisi olabileceğine dikkat çekti.

Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, göz kaşımanın gün içerisinde normal bir davranış olarak görüldüğünü ancak bu davranışın sonucunda görme bozukluklarıyla karşı karşıya kalınabildiğini söyledi. Tamer, diğer faktörle birlikte göz kaşımanın netlik bozukluğu, astigmatizma ya da uzağı görmekte zorluğa neden olan “keratokonüs hastalığı”nın oluşumuna neden olabileceğini vurguladı. Dr. Tamer, fiziksel olarak göz kaşıma davranışının göz dokularında zedelenmeye neden olması dışında ellerdeki mikropların gözlere bulaşma riskinin de göz önünde bulundurulmasını istedi. 
Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, sürekli bir kaşınma isteği duyulduğunda mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini kaydetti. Tamer, “Kaşınma hissinin sebebi alerjiler olabilir. Göz kaşınması, sulanması ya da göz kızarıklığı şeklinde kendini gösteren 'Alerjik konjonktivit' hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.” diye konuştu.

sentezhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim