Öğretmen Diyarı

Gıda alışverişinizde dikkat etmeniz gereken 7 madde

Hemen hemen her ambalajlı ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılanlar insan sağlığına çok ciddi zarar veriyor. İşte bu nedenle gıda alışverişinizde dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Değişen yaşam şartlarıyla birlikte artık yemek yeme koşullarımızda farklılık kazandı. AVM’ler yaşama şeklimizi belirlediği günden bu yana, her geçen gün hazır gıdalara yönelme ve  dışarda beslenme alışkanlığı artıyor. Ve genellikle bu ürünlerde markalar şeker pancarından elde edilen doğal şeker yerine maliyeti düşürmek için mısır şurubu kullanıyor. Hemen hemen her ambalajlı ürünün raf ömrünü uzatmak, tatlandırmak gibi pek çok amaçla kullanılan mısır şurubunun yani bilinen adıyla “Nişasta Bazlı Şeker” in sağlığımıza ciddi oranda zararı var.


Peki gıda alışverişi yaparken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?  

1. Aldığınız ürünün içindekiler bölümünde sadece “şeker” (sakaroz) yazıyorsa bu doğal şekerle üretilmiş bir üründür. Vücudun belli oranda doğal şekere de ihtiyacı vardır. 


2. Eğer, içindekiler bölümünde glikoz şurubu, fruktoz şurubu, mısır şurubu ve aspartam gibi ibarelerle karşılaşıyorsanız bu ürünlerde yapay tatlandırıcı kullanılmıştır demektir.


3. Bu tatlandırıcıları, karaciğerimiz algılayamaz. Böylece karaciğerimiz beyne tokluk hissi gönderemez. Bu da insanda sürekli yemek yeme ihtiyacı uyandırır. Karaciğerimiz tatlandırıcıyı algılayamadığı içinde parçalayıp enerjiye dönüştüremez. Yağ olarak vücudumuzda depolar.


4. Mısır şurubu; obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, pankreas kanseri, kolesterol gibi birçok hastalığa yol açmaktadır.


5. “Paketlenmiş tüm şekerli hazır gıdalar, meyve suları ve pastane ürünleri…” Yani sanılanın aksine sadece market raflarında değil, pastane vitrinlerindeki göz alıcı tatların da mimarı artık mısır şurubu. Ürünlerinizi alırken NBŞ mi yoksa pancar şekeri mi kullanıldığını mutlaka sorun.


6. Kalorisi düşük diye tercih edilen yapay tatlandırıcılı diyet ürünleri de sağlığımızı tehdit ediyor. Yapılan araştırmalara göre diyet içeceklerde kullanılan tatlandırıcılar bel bölgesinde yağlanmaya neden oluyor.


7. En büyük risk grubunu ise ne yazık ki okul çağı çocuklarını kapsamaktadır. Çocuklarımız elini uzattığı her yerde ambalajlı ve sağlıksız ürünlere çok kolay ulaşabilmekte. Siz bireyler olarak çocuklarınızı bilinçlendirip bu ürünlerden uzak tutarak çocuklarınız için sağlıklı bir hayatı tercih etmiş olacaksınız.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol