Öğretmen Diyarı

Fast food tüketiminin tek zararı obezite değil

Fast food tüketerek beslenen çocuklarda obezite riskinin yanı sıra başka bir risk daha ortaya çıktı. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral, fast food tarzı beslenen çocukların beslenmediklerini, sadece yemek yediklerini belirterek, ''Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz 12-13 yaşlarından itibaren başlayabiliyor'' dedi.

 

Doral, kemik erimesinin (osteoporoz) yavaş gelişen bir hastalık olduğunu, genetik yatkınlık ve beslenmeninkemik erimesi üzerinde direkt etkisi olduğunu söyledi.

 

Çocukluk döneminde fast food tüketimi osteoporoz riskini artırıyor

Kemik erimesinin çocuk yaşta oluşmaya başlayan  ancak yaşlılık döneminde fark edilen bir hastalık olduğunu belirten Doral, çocukluk çağındaki fast food beslenmenin de osteoporoz riskini artırdığını keydetti.

 

Doral şunları söyledi:

 

''Çocukluk döneminde yeterli kalsiyumun tüketilmesi kemik yoğunluğuna yapılacak en iyi yatırımdır. Fast food ayakta yenen, sindirimi çabuk, emilimi az olan, öğün dışı yenilen bir yemektir. Fast food yiyen çocuk beslenmiyor, sadece yemek yiyor. Kemikte kalsiyum emilimi azaldıkça osteoporoz çocukluk yaşlarından itibaren başlayabiliyor. Çocuğun beslenmesi için besin oranları ayarlanmış maddeler verilmeli. Süt ağırlıklı beslenme önemli."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol