Öğretmen Diyarı

Erken Yaşlanmamızın 7 Nedeni

Cildin yaşlanmasını ve kırışmasını yaş ve genetik faktörler adı altında değerlendiririz. Aslında sadece bu iki neden cildin yaşlanmasına sebep değil. Hiç aklımıza gelmeyen, pek de umursamadığımız küçük ayrıntılar cildin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.


Moleküler Tıp ve Bağışıklık Uzmanı Ebru Karpuz cildin yaşlanmasına sebep olan


7 şaşırtıcı nedeni bizimle paylaştı. İşte o 7 neden .


1. Güneş Koruyucu Ürünlerini Kışın Kullanmayı Bırakmak

Yaz bitti güneş gitti diye düşünmeyin. Az da olsa güneşin zararlı ışınları kışın cilmize etki ediyor. Ne kadar kapalı alanlarda da olsak dışarı çıktığımızda zararlı UV ışınlardan kendimizi korumamız gerekmektedir.Aslında biz sadece UV (ultraviolet) ışınını biliyoruz bir de bilmediğimiz

UVA (ultraviolet A), UVB (ultraviolet B), ve UVC (ultraviolet C) ışınları var ve en tehlikeli olanı da UVA ışınları.


Cildin yaşlanmasına ve cilt kanserine neden olabiliyor. UVA ışınları bulutlu ve karlı bir gün dahi olsa yine de etkisi oluyor.

Solaryumlarda kullanılan UVB, cildi bronzlaştırıyor. Kış aylarında UVA ışınları kadar etkili olmasa da cilde zarar veriyor. erken yaşlanmadan, kırışıklıklardan ve cilt kanserinden korunmak için, mutlaka UV koruyucu ürün kullanmayı ihmal etmeyin. Cildi en iyi ve etkili bu şekilde korumanız mümkün. 

2. Sürekli Sigara Dumanına Maruz Kalmak

pasif içiciliğin aktif içicilikten daha zararlı olduğunu herkes biliyordur. Bir ortamda 3 kişi sigara içiyor ve siz içmiyorsanız bu zararı olmadığı anlamına gelmiyor. Siz o 3 kişinin dışarı çıkardığı dumanı soluyorsunuz ve aslında içenlere göre 2 kat daha fazla zarar görüyorsunuz. Sigara dumanında bulunan zehirler cilt sıkılığını sağlayan kolajen yapıya zarar vererek yaşlanmayı hızlandırıyor.

sigarayı aktif olarak içmiyorsanız pasif içici olmamaya özen gösterin. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Ya da kibarca bulunduğunuz ortamın dışında içilmesini rica edin.


3. Sabah yüz temizliğini atlamak

Hepimiz yatağa girmeden önce yüzümüzü temizler kremimizi sürer öyle yatarız.

Gece yaptığımız bakım oldukça yerinde bir davranış ve aynısını sabah yataktan kalktığımızda da yapmamız gerekmektedir. Nedeni ise; biz uyurken cildimiz kendini yenilemeye çalışıyor ve sebum üretimiyle ciltte yağ oluşabiliyor. Uyandığımızda cildimizi temizlemezsek emilmeyen gece kremleri ve yağ tabakası gözenekleri kapayacak, üzerine bir de makyaj yaptığımızı da eklersek durumun vahimiyetini anlamış oluruz.

 

4. Cildi Fazla Temizlemek

Cildimizi bütün pisliklerden, ölü hücrelerden tamamen arındıracağım diye yıpratmayın. Bu kaş yapayım derken göz çıkarmaya benzer.

Çok fazla peeling uygulanan ciltte gerekli nem oranı düşerek nemsiz kalmasına ve kurumasına neden olur. Cildi hergün ölü hücrelerden arındırmak (peeling) yerine haftada maksimum 2 defa peeling yapın. Sonuçta cilt canlı bir yapıdır ve kimyasallarla dengesini bozmamak gerekir.


5. Esnemek

Geç saatte uyumak, yeterli uykuyu alamamak uyandığımızda sürekli esnememize neden olur. Esneyen biz yüzün şeklini aklınıza bir getirin. Kırışan bir yüz sulanan ve kısılan gözler. Değil mi?

Sürekli bu hareketlerle, hassas olan göz çevresi bundan çabuk etkilenir ve elastiki dokusunu yitirerek kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Sağlığınız ve güzelliğiniz için Uykunuzu tam almaya özen gösterin.

 

6. Gözlük kullanmayı ihmal etmek

Yazın güneş ışınlarından gözümüzü korumak için gözlk takarız. Bunu kışın da yapmamız gerekir. Çünkü etrafın beyazlığı gözümüzü alır ve etrafımıza bakarken gözümüzü kısmak zorunda kalırız. Sürekli kısık gözle bakmak da göz çevresini olumsuz yönde etkiler ve kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlar.

 

7. Dudakları büzmek

Devamlı yapılan yüz ve mimik hareketleri cildin kolajen ve elastin fiber dokusuna zarar verip zayıflatır. Sürekli pipet çubuk kulanmak, şişeden bir şeyler içmek ve sigara içmek dudakların büzüşmesine neden olur bu da dudak çevresinde ince çizgilerin oluşmasında büyük etkendir.

 

 

Kaynak: kadinlarinadresi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim