Öğretmen Diyarı

El Titremesinin Altında Yatan Sebepler

Normal el titremesi: İnsanlar dinlenme halindeyken bir tür titreme durumu yaşarlar. Kas dokusunun hafif gerginlikle titreyerek zinde kalması durumudur. Bu tamamen normal bir durumdur.


Yorgunluk durumunda el titremesi: Yorgunluk kaslarımızda ki sinirsel denetimi azaltabilmektedir. Aşırı yapılan el ve kol aktivitelerinden sonra el titremelerinin görülüyor olması gayet normaldir.


Sosyal fobiye bağlı olarak gelişen el titremesi: Sosyal korkuları olan insanlarda meydana gelen bu tip el titremesi tamamen psikolojiktir. Toplum içerisinde ne yapacağını bilememe ve aşırı kaygı durumundan kaynaklanmaktadır.


Beyin ve aşırı beyin aktivitelerinde el titremesi: Bir işe odaklandığınızda ellerinizde titremeler artıyor olabilir. Bu iş genelde ince işler olmaktadır. Motor sinirlerimiz beyinin bir yere aşırı odaklanmasından etkilenir ve el titremesi başlar.


Psikolojik nedenlere bağlı olan el titremeleri: Bu tür titremelerin en önemli özelliği hiçbir belirti yokken aniden başlamasıdır. Psikolojik sorunlarınızı hatırlatacak bir renk, bir ses, bir kişi, bir nesne veya bunların hiç birisi olmadan beyninizin bazı hatıraları tekrarlaması elerinizin titremesine neden olabilecek durumlardır.


Kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişen el titremesi


Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen el titremeleri: Şeker hatalığının en önemli belirtilerinden birisi el titremesidir. Genellikle kan şekerinin düşmesine bağlı olarak gelişen bu durum baş ve boyunda da görülebilmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol