Öğretmen Diyarı

Eğer böyle uyuyorsanız bunlara dikkat!

Neyse ki bilimin bazı açıklamaları ve çözümleri var. Bugün size fevri tavırlarımızın 6 yaygın nedenini açıklayacağım. Mizacınızı değiştirmek o kadar da zor olmayabilir. Yapmanız gerekenleri öğrenirseniz hayatın güneşli ve sakin tarafının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Uykusuz her gece!

 

 

YATAK ODANIZ 

 

Uykuyla ruh haliniz arasındaki ilişki zaten bilinen bir şey. Ancak ne kadar erken yatmış olursanız olun yine de kendinizi yorgun ve asabi hissedebilirsiniz. Araştırmalara göre yatak odasındaki loş bir ışık bile (TV ışığı, okuma lambası veya dijital çalar saatinizin ışığı bile olabilir) depresyona neden olabiliyor.

Işık, melatonin hormonu üretimini azaltıyor. Yeterli seviyede melatonin olmayınca da uyku düzenimiz bozuluyor. Bir dahaki sefere yatağın ters tarafından kalktığınızı düşündüğünüzde aklınıza bu gelsin. 

 

Çözümü var: Uyumadan önce ışık kontrolü yapın. Bütün ışıkları kapatın ve uyumanıza yardımcı oluyorsa televizyonunuza zaman ayarlı otomatik kapama kurun. Dijital çalar saatinizi de uzağa koyun.

Yedikçe köpürüyorum yuttukça çıldırıyorum

KÖTÜ BESLENME 

 

Rahatlamak için atıştırdığınız şeyler aslında kötü ruh halinizin asıl sebebi olabilir. Trans ve doymuş yağ yükü fazla bir beslenme şeklinin depresyonu artırdığı biliniyor. Bu tür beslenme, kavrama yeteneğini olumsuz etkiliyor. Abur cubur ve fast food tüketimi beyin hücreleri arasındaki bağlantıları zayıflatıyor. 

 

Çözümü var: Tadı güzel olan fakat size uzun süreli enerji sağlamayan yağlı, şekerli işlenmiş gıdalar yerine, gün boyu enerjinizi sağlayacak vitamin ve mineral zengini yiyecekler tüketin.

Donuyorummm!

TİROİT 

 

Tiroidimiz metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olan hormonları üreten bir salgı bezi. Tiroit hormonu eksikliği, yorgun, uyuşuk ve depresif olmanıza neden oluyor. Bu hastalığın kilo alma, soğuğa karşı aşırı duyarlılık, soluk kuru cilt, tırnaklarda ve saçlarda kırılganlık gibi diğer belirtileri de var.

Çözümü var: Hipotiroidizm tedavi edilebilir. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuza giderek tiroit seviyelerinizi kontrol ettirin.

Bir fincan daha aksilik?

KAFEİN 

 

Ölçülü bir şekilde de olsa kafein tüketmek, bazı kişilerin anksiyete yaşamalarına neden oluyor. Kafein tüketen bazı kişilerde baş ağrısı, yorgunluk ve aksilik gibi yoksunluk sendromu belirtileri yaşanıyor. 

 

Çözümü var: Günde sadece 200 mg veya iki fincan kafein içeren içecekler tüketmelisiniz.

Aç bilaç barut fıçısı

YETERLİ BESLENMEMEK

 

Beynimizin enerji için glukoza ihtiyacı var. Kan şekeri seviyeniz çok düşük seviyedeyse uyuşuk ve asabi hissedebilir ve konsantrasyon güçlüğü yaşayabilirsiniz. Çözümü var: Düşük kan şekerini önlemek için her üç saatte bir sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

Menopozdan sonra, âdetten önce

HORMONLAR 

 

Aksi hallerinizin her ay aynı zaman diliminde oluştuğunu fark ettiyseniz, bu işin sorumlusu hormonlarınız olabilir. Kadınlar, âdet döngüsündeyken yumurtalıkları östrojen ve progesteron hormonları üretir. Âdetinizden bir hafta önce progesteron seviyeniz en üst noktaya ulaşır ve sonra birden düşer.

Hormon seviyelerindeki bu dalgalanmanın sebebi âdet öncesi sendromundan kaynaklanıyor. Hormon seviyelerindeki bir diğer değişim ise progesteron seviyesinin tekrar birden düştüğü menopoz sırasında gerçekleşiyor. Bu dalgalanma da asabiyete neden olabilir. 

 

Çözümü var: Eğer bu dönemlerde asabiyet yaşıyorsanız savunmanızı güçlendirmeniz gerek. Araştırmalara göre omega-3’ler âdet ve menopoz semptomlarını önlemeye yardımcı oluyor. Günde 600 mg DHA omega-3 kapsülleri kullanabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim