Öğretmen Diyarı

Düzenli yürüyüş kanser riskini düşürüyor

Kadınlar, menopoz döneminden sonra günde her gün bir saat kadar yürüyerek meme kanseri riskini önemli ölçüde düşürebilirler diyor Amerikan Kanser Birliği araştırmacıları.

On yedi yıl boyunca 73.000 kadının sağlık durumunu takip eden bilim insanları, haftada en az yedi saatlik yürüyüşün kanser riskini düşürdüğünü görmüş. Fakat Ramblers organizasyonu tarafından gerçekleştirilen bir anket yetişkinlerin dörtte birinin haftada bir saatten fazla yürümediklerini ortaya koymuş. Oysa sportif etkinlikler birçok kanser türünü engellemekte.

Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan kadınların yüzde kırk yedisi spor olarak sadece yürüyüş yaptığını söylemiş. Haftada en az yedi saat yürüyen kadınlarda meme kanseri riski %14 daha düşük çıktı diyor Alpa Patel ve ekibi. Patel, sonucun, her gün yürüdüklerini söyleyen kadınlar için bir motivasyon olacağını düşünüyor. Sadece bir saatlik bir yürüyüşün bile meme kanserini düşürüyor olması olumlu bir sonuç. Daha uzun ve daha yorucu etkinlikler riski daha da düşürür.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol