Öğretmen Diyarı

Duygusallık hastalık sebebi olabilir.

Sağlık denilince akla sadece fiziksel ve ruhsal yönden hastalıklar geliyor. Yani ruh sağlığını fiziksel sağlıktan ayırmak aslında mümkün değil.Çünkü insan fizyolojisinde fiziksel ve ruhsal sağlığı ayırmak mümkün değil.Ruhsal hayattaki değişim ve karamsarlıklar bedeni etkiliyorken, ayrıca bedendeki değişimleri ve beyin çalışma mekanizmasını etkileyerek insanı hasta ediyor.Böylece fiziksel hastalıkların çıkışısında aslında ruhsal hastalıklar büyük bir rol oynuyor.

İnsanlar moralleri bozukken, çalışma verimleri azalır, huzurları kaçar ve beraberinde bazı fiziksel hastalıklarının olduğunun farkına varırlar.Yani ruhsal açıdan yaşanan bozukluklar beden sağlığını etkiler.

 

İfade edilmeyen duygular, kendisine en yakın organı bularak o organın çalışma mekanizmasında sorunlar çıkartır. böylece bir organ aslında dili varmış gibi konuşur. Bu hastalıklar mide, kalp ve bağırsak hastalığı olabileceği gibi astım, tansiyon ve alerjik hastalıklar olabilir. 

 

Ruhsal hastalıklar ve strese karşı hassas olan organlar, kişiden kişiye değişir. Bazıları kalp hastası olabilirken, bazılarının midesi bu konuda daha hassas olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre stresin etkilediği organların en başında mide gelir. Yaşanan hayal kırıklıkları ve üzüntü ile mide aşırı  derece asit salgılar ve mide hareketlerini arttır.Ülser başlangıcı ve tekrarlanmasında bu sebepler rol oynar.

 

Akne ve sivilce gibi cild hastalıkları oluşmasında ise hastalığın aktive olmasında ruhsal kökenleri sebepler yer alır.

 

Takınlısı olan bağımlı kimselerde yaşanan ayrılık ve travmalar sonrası üzüntü bağırsak hastalıklarını tetikler, Bağırsak sendromu, depresyon, uykusuzluk gibi durumlar bu hastalığa eşlik eder.

 

Yakınında biri, arkadaşı kalp krizi geçirmiş yada ölen kişilerin korkusu giderek artar. Sürekli kalbinden gelen sese kulak verir.Aslında panik atak anında göğüste sıkışma yanma batma ağrı gibi çoğaltılabilecek şikayetler olur. Bu bleirtilerin bir kısmı kalp krizi anında yaşanır. Kişinin kalp bölgesinde bu rahatsızlıkları yaşaması hemen aklına kalp krizi riskini getirir.Aslında ilk defa panik atak yaşayan kişiler bunu kalp krizi ile karıştırır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol