Öğretmen Diyarı

Dünyayı En Çok Bu Hastalıklar Korkutuyor

Focus dergisinde yer alan habere göre İnsanlığın korkulu rüyası haline gelen Ebola Dünya'nın en tehlikeli hastalığı listesinde yer almıyor. Dünyayı en çok korkutan on iki hastalık...

Son iki senede sürat ile dağılan ve günümüzde insanlığın korkulu rüyası haline gelen Ebola yüzünden Uluslararası Sağlık Örgütü'nün rakamlarına bu güne kadar 4 bin 493 insan yaşamını yitirdi ve 8 bin 997 kişiye bu hastalık bulaştı.


Buna rağmen Focus dergisinde bulunan bir habere göre, Ebola Dünya'nın en tehlikeli ilk on hastalığı listesinde yer almıyor.  Listede insanları en çok fazla korkması lazım gelen Dünya'nın en tehlikeli ilk on iki hastalığı sırasıyla şunlar: 


1) Solunum yollar hastalıkları - Genelde akciğerin iltihaplanması olarak en sık rastlanılan bir ölümcül bulaşıcı hastalıktır. Yılda çoğunluğu çocuk ve yaşlılar olmak üzere yaklaşık olarak 4 milyon şahıs bu hastalıktan yaşamını yitirmektedir.  


2) AIDS - Yılda 3 milyon insanın yaşamını yitirdiği bu hastalıkta, yeni vakalar hala yüksek oranda sürmekte.  


3) İshal hastalıkları- En çok fazla rastlanılan kolera, tifo ve dizanteri gibi ishal hastalıkları bilhassa çocukları öldürüyor. 1996'da 3 milyon olan ölüm sayısı günümüzde sadece bir milyon düştü .  


4) Verem - Dünyada senede 1 milyon 600 bin şahıs veremden ölmektedir. Özellikle sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma tehlikesi çok fazla yüksek.  


5) Sıtma - Dünya'nın en tehlikeli enfeksiyon hastalıklarından biridir. Şayet tedavi edilmezse hastanın hiç bir yaşama şansı yoktur. Küçük bir sinek sokması ölümcül olabiliyor. Bu tropikal hastalık Dünyada senede 1 milyon insanın ölümüne ne sebepten olmaktadır.  


6) Kızamık - Esasen aşısı mevcut bulunan zararsız bir çocuk hastalığı olarak görünür. Fakat, buna rağmen senede 1 milyon insan bu hastalık yüzünden yaşamını yitirmektedir. Bir çok fazla çocukta kızamık dolayısıyla oluşan beyin iltihabı ölümle sonuçlanabilmektedir.  


7) Uyku hastalığı - Yalnızca tropik Afrika'da görünen ve çeçe sineğinin sokmasıyla bulaşan uyku hastalığı (Tripanozomiyazı) senede 500 bin kişinin ölümüne ne sebepten olmaktadır.  


8) Tetanos - Aşısı olmasına rağmen tetanos yüzünden dünyada senede 300 bin şahıs yaşamını yitirmektedir. Bu hastalığı en üzüntü yanı da ölenlerin genel itibarla bebekler olması.  


9) Boğmaca - Özellikle yeni doğmuş bebekler bu hastalığa yakalanırlar. Bordetella pertussis bakterisinin yol açtığı bu hastalık üst solunum yollarını etkiler. Dünyada bu hastalıktan senede yaklaşık olarak 300 bin yaşamını yitirmektedir.  


10) Menejit - Dünyada senede 160 ile 300 bin şahıs bu üç hastalık yüzünden (menenjit, Hepatit ve frengi) yaşamını yitirmektedir.  


11) Hepatit  


12) Frengi 


Haperport

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim