Öğretmen Diyarı

Dünyada 2 Milyar Obez Nereye Gidiyor?

 

Çağın hastalığı obezite bir salgın gibi yayılmaya devam ediyor. Obezitenin insan sağlığına verdiği zararlar ise saymakla bitmiyor. Dünyada kanser vakalarını artmasının nedenini de yine obezite olduğu belirtiliyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye’de yılda yaklaşık 6 bin kişinin doğrudan obezite ile ilgili kanser teşhisi aldığını belirterek, obezitenin 10 yılda dünya genelinde salgın bir hastalık gibi artarak, 21'inci yüzyılın küresel boyutta en önemli halk sağlığı sorunu haline geldiğini söyledi.

 

Dünyada 2 milyar insan obez

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2005 yılında obezite tehlikesini görüp "Gelecek 10 yıl içerisinde gerekli önlemler alınmazsa obezite salgın gibi dünya genelinde artacaktır" uyarısında bulunduğunu anımsatan Dr. Gültekin, "Geçtiğimiz günlerde 2015 yılı istatistikleri yayınlandı ve DSÖ'nün 10 yıl önceki uyarısında haklı olduğu ortaya çıktı. Şu an dünya genelinde 2 milyara yakın insan ne yazık ki obez" dedi.

 

500 bin kişinin kanser olma nedeni obezite

 

Obezitenin, vücut sistemleri ve psiko-sosyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkiler dolayı pek çok sağlık problemine neden olduğunu vurgulayan Dr. Gültekin, uluslararası tıp dergisi Lancet'te yayımlanan 2 makalede dünya üzerinde görülen kanserlerin en az 500 bininin doğrudan sebebinin obezite olduğunun bildirildiğini aktardı. Obezitenin doğrudan ve dolaylı olarak kanserin çok önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkati çeken Gültekin, şunları söyledi:

 

Türkiye’de kanser tanılarında obezite etkili

 

"Aynı rakamlarının Türkiye üzerine projeksiyonunu yaptığımızda, ülkede yılda yaklaşık 6 bin kişinin doğrudan obeziteyle ilgili kanser teşhisi aldığını görüyoruz. O yüzden hem dünyada hem ülkemizde kanserle mücadelenin en önemli stratejilerinden bir tanesidir. Hakikaten dünyada obez nüfusun son 10 hatta son 40 yıl içerisindeki artışına baktığımız zaman insanlık açısından çok önemli bir epidemi ve mücadele edilmesi gereken bir nokta olduğunu ifade etmek isteriz."

 

Kadınlar daha çok obez oluyor

 

Gerek sağlıklı beslenme gerekse fiziksel aktivitenin arttırılmasının, obezite gibi kanserle mücadelede de vazgeçilmez faktör olduğunu vurgulayan Dr. Gültekin, “Yeterli sebze ve meyve tüketimiyle günlük tuz tüketiminin azaltılmasının kanserin önlenmesinde etkili oluyor. Ülkemizdeki verilere göre 20 yaş üzeri kadınlarımızda obezite oranları yüzde 20-25'lerde. Erkeklerde ise bu oran, biraz daha düşük. Bu durum tüm dünya da aynı şekilde görülüyor. Dünyada obeziteyle doğrudan ilişkili 500 bin kanser olgusunun yaklaşık 370 bini kadınlarda, 130 bini erkeklerde gelişiyor. Türkiye'de de aynı şekilde bu rakamlara baktığımızda obeziteyle ilişkili kanserlerin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

 

TRT

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim