Öğretmen Diyarı

Dondurmanın faydaları

Yazın en çok tercih edilen tatlısı hiç şüphesiz dondurma. Diyetisyen Selahattin Dönmez dondurmanın faydalarını anlattı:

 

'Sıcak yaz aylarının en büyük heveslerinden biri buz gibi dondurmalarımızı yemektir. Besin içeriği ve kalori değeri açısından bilimsel olarak değerlendirdiğimizde, dondurmanın sağlıklı tatlı çeşitlerinin başında geldiğini söyleyebilirim.'

 

İşte dondurmanın faydaları...

 

 

1. Vitamin kaynağı

 

Dondurma; A, B2 ve B12 vitaminlerini içerir. A vitamini cildinizi gençleştirme, kemik gelişimini sağlama ve bağışıklık sistemini koruma gücüne sahiptir. B vitamini çeşitleri metabolizmayı düzenleyerek; yağ, karbonhidrat ve proteinin sindirilmesinde büyük rol oynar. Çocukların ilk tercihi tabii ki dondurmadır. Korkmayın ve çocuklarınıza yaz-kış dondurma yedirerek sağlıklı yoldan vitamin almalarına izin verin. 

 

 

2. Süt ürünleri gibi besleyici

 

Yüzde 25 ile 30'u sütten oluşan dondurmanın da süt gibi içinde laktoferrin adlı protein vardır. Laktoferrin, bağışıklık sisteminin çalışması ve güçlenmesi üzerinde önemli rol oynayan bir proteindir. yapılan araştırmalarda, virüs ve bakterilere karşı vücudumuzu koruyan laktoferrinin tümör gelişimini engellediği de görülmüştür. Dondurma, kalsiyum minerali bakımından oldukça zengin bir besindir. Günlük kalsiyum gereksiniminin yüzde 10'unu dondurma ile karşılayabiliriz. 

 

 

3. Kan şekerinizi yükseltmez

 

Dondurmanın içerdiği fındık, fıstık ve sütün yağ oranına göre glisemik indeksi ve glisemik yükü düşer. Yapılan bir çok araştırma; glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük olan dondurma gibi sağlıklı yiyecekleri düzenli yemenin obeziteyi ve tip 2 diyabeti tetiklemediğini belirtmektedir. 

 

 

4. Dengeli yenilirse mutlu eder

 

Klinik deneyimlerim, düşük glisemik indeksi ve glisemik yükü içeren dondurmayı zayıflama sürecinde haftada üç kere ara öğünde, kilo koruma döneminde de haftada üç-dört kere istediği zaman bir kase olarak tüketenlerin, psikolojik olarak kendilerini mutlu hissettiğini, aşırı şeker içeren yiyecekleri tüketme isteklerinin azaldığını göstermektedir. Birçok kişide dondurma hem tatlı krizlerini giderebiliyor, hem de mutluluk sağlıyor. Bilimsel olarak da dondurmanın, mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını artırarak bu etkiyi yarattığı biliniyor. Yapılan araştırmalara göre insanları en mutlu eden yiyecekler arasında ikinci sırada dondurma yer alıyor. 

Anahtar Kelimeler:
Dondurmanın Faydaları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim