Öğretmen Diyarı

Dondurma zamanı geldi ama?

Yazın geldiği şu günler, çocukların en sık soğuk içecek ve dondurma tükettikleri dönem olmasıyla dikkat çekiyor. Çocukların, diş hekimlerini daha sık ziyaret etmelerine neden olan bu durum, dişlerde yaşanan sağlık sorunlarıyla yaz mevsiminde keyifleri kaçırabiliyor. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, soğuk asitli içecek ve dondurma tüketimine dikkat diyor.

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ve dondurma, masum gibi görünse de çocukların dişlerine ciddi zararlar verebiliyor. Özellikle de asitli soğuk içecekler, vücudu yaz sıcağına karşı serinleterek damaklarda hoş bir tat bıraksa da, beraberinde getireceği sağlık sorunlarıyla yazdan soğutabiliyor.

Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan, çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahip. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Çocukların, aile kontrolü dışında okulda ve arkadaş ortamlarında bilinçsiz ve ölçüsüzce tükettikleri soğuk yiyecek ve içecekler, dişlerde önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak daha çok ihtiyaç duyulan soğuk yiyecek ve içecekler, vücudu içeriden serinlettiğinden yoğun olarak tüketiliyor. Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığımızda sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Soğuk içecek ve dondurma tüketimine bağlı olarak gelişen diş sağlığı sorunları dikkat edilerek önlenebilir.

Yaz aylarında daha özen gösterilmesi gerekirken aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olur. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, diş çürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelebilir. Günde düzenli olarak 2 kez dişleri fırçalamak, buzlu ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak gibi basit ama önemli hususlara dikkat ederek, çocukların yazın diş sağlığını korumalarına yardımcı olur.”

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
dondurma zamanı geldi ama

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim