Öğretmen Diyarı

Diz ağrılarını bitirmenin yolları

Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, diz ağrısından korunmak için bacağın ön kısmındaki kasları kuvvetlendirmek gerektiğine vurgu yapıyor.

"Eğer şu anda dizinizde ağrı veya problem varsa egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın" uyarısında bulunan Şenbursa'nın sağlıklı dizler için önerdiği egzersizler şöyle:

BİRİNCİ EGZERSİZ: Sırtınızı bir duvara dayayarak destekleyin. Daha sonra aşağıya doğru gövdenizi kaydırın. Önce dizlerinizdeki açıyı dar tutun, bacak kaslarınız kuvvetlendikçe açıyı arttırın. Son noktada 5 saniye bekleyin ve tekrar yukarı kayın.

İKİNCİ EGZERSİZ: Az önceki egzersizde dizler bükülü pozisyonu aldıktan sonra bir ayağınızı öne doğru kaldırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Aynı egzersizi diğer tarafta da deneyin.

ÜÇÜNCÜ EGZERSİZ: Ayaklar 45 derece dış tarafı gösterecek şekilde eller belde ayakta durun. Bu pozisyonu bozmadan aşağıya doğru çökün. 5 saniye bekleyin ve tekrar yukarı kalkın.

DÖRDÜNCÜ EGZERSİZ: Bir bacağınız ile öne doğru adım atın, daha sonra vücudunuzun ağırlığını öndeki bacağınıza doğru kaydırın ve dizinizi bükün. Bu pozisyonda 5 saniye bekleyin ve aynı egzersizi diğer bacağınız için tekrarlayın.

Bu egzersizleri günde 3 set ve 10 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim