Öğretmen Diyarı

Diyabet kalbe zarar veriyor

Diyabet, Türkiye'de her 4 kişiden 1'ini etkiliyor. Pankreas tarafından salgılanan ve kan şekerini kontrol eden insülinin yetersiz kalması sonucu ortaya çıkan hastalık, kalp ve damar sorunlarına da zemin hazırlıyor. Yaşam süresini kısaltan hastalığın kalp hastalıklarıyla ilişkisini anlatan Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, diyabetlilerin üçte ikisinin kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Koroner kalp hastalığının diyabet hastalarında, diyabeti olmayanlara göre 2-4 kat daha fazla görüldüğünü belirten Yazıcıoğlu, "Koroner kalp hastalığına bağlı; göğüs, sol kol, omuz, bazen çeneye vuran ağrı, huzursuzluk, nefes darlığı ve soğuk terleme gibi belirtiler diyabet hastalarında ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle 'sessiz miyokard infarktüsü' adı verilen, sessiz seyreden yani hiçbir belirti vermeyen koroner kalp hastalığı da oluşabilir. Diyabet hastalarında damar sertliği adı verilen aterosklerozun, daha erken yaşlarda ortaya çıkması ve damarlarda daha yaygın tutulumu söz konusudur. Diyabetle beraber hipertansiyon, sigara kullanımı, hiperlipidemi (kan yağlarında yükseklik) ve obezite görülmesi, kalp ve damar hastalığı riskini daha da artırmaktadır" dedi.

DÜZENLİ KALP KONTROLLERİ ÖNEMLİ

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde diyabetin olumsuz etkilerinin % 44 - 58 oranında önlenebilir ya da geciktirilebilir olduğunu söyleyen Dr. Yazcıoğlu, "Bu nedenle 45 yaşın üstündeki erkek ve 50 yaş üstü kadınların, hatta diyabet süresi 15 yılı geçmiş 40 yaşın üstündeki tüm diyabetlilerin rutin kardiyolojik tetkiklerden düzenli olarak geçmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

DİYABET HASTALARI İÇİN DOĞRU YAŞAM REHBERİ

Diyabet hastalarında ideal kan basıncı kontrolünün uygun ilaçlarla yapılması ve lipid bozukluklarının daha agresif şekilde tedavi edilmesi gerektiğini aktaran Yazıcıoğlu, "Bunun yanında kan şekeri kontrolünün uygun tedaviyle ideal sınırlar içerisinde tutulmaya çalışılması da önemlidir. Uygun hastalarda kan sulandırıcı ilaçların kullanılması kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Diyabet hastalarının kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirmek için sağlıklı kiloya ulaşması, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi, düzenli fiziksel aktivite yapması ve sigarayı bırakması gerekmektedir" önerilerinde bulundu.

\"NTV\"
Anahtar Kelimeler:
diyabet kalbe zarar veriyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim