Öğretmen Diyarı

Dikkat! Bu belirtiler beyin tümörüne işaret

Beyin tümörlerinin erken teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkiliyor. Bu yüzden hastanın belirtileri erkenden fark edebilmesi ve vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekiyor.

En önemli belirtiler şunlardır: Ateş ve kilo kaybı, HIV pozitif ya da kanser varlığı, şuurda bozulma, konfüzyon felç, konuşma ya da görme bozukluğu, nöbet geçirmedir. Ayrıca, ani ve keskin bir şekilde ağrı olması, hayatının en şiddetli ağrısı olarak ağrının ifade edilmesi (anevrizma denilen beyin damarlarındaki baloncukların patlamasında sık olarak görülür), 50 yaşından sonra ilerleyici başağrısı olması, daha önce başka bir başağrısı hikayesi olması ve ağrının şekil değiştirmesi.

Beyin tümörlerinde mikrocerrahi tedavi yöntem gerek iyi huylu gerekse kötü huylu olsun her tümör tipinde ilk ve en başarılı tedavi yöntemidir. Beyin içinde yön bulma yöntemleri ile ameliyat öncesi yapılacak cerrahinin planlanması ve tam doğrulukla lezyonun bulunması sağlanır. Bunların dışında ameliyat esnasında kullanılan yöntemlerle hastaların tümörlerinin tamamına yakın çıkarılması da sağlanıyor. Bu yöntemlerin ameliyat esnasında MRI, CT ve Ultrason kullanımları ile ameliyat esnasında elektriksel uyarılar yapılarak beyin haritalanmasının yapılır.

Yeni tekniklerin avantajları

Özellikle beyinin kendi dokusundan kaynaklanan tümörleri normal beyin dokusundan ayırmak mikrocerrahi yöntemlerde dahi mümkün olmayabilir. Bir kısım tümör normal doku ile örtülüp görülmeyebiliri, bu nedenle bu dokuların görülebilmesi ameliyat esnasında yapılan MRI ya da ultrason ile sağlanır. İki yöntemin de birbirine üstünlükleri bulunuyor.

Ameliyat sırasında MR oldukça pahalı bir yöntem olduğu için yaygınlaştırılması oldukça zordur, ameliyat sırasında ultrason ise çok rahatlıkla her hastanede kullanılabilecek bir yöntemdir. Bu yöntem ile kemik açıldıktan sonra tümörün yerinin bulunması oldukça kolaydır ve ameliyat esnasında kalan tümör olup olmadığı ultrason ile ortaya konulabilir. Ameliyat esnasında beyin haritalanması yöntemi ise beynin fonksiyonel önemli bölgelerinin ortaya koyulup yapılacak ameliyat esnasında tümör çıkarılırken nerede durmamız gerektiğini bize söyler bu sayede güvenli bir şekilde en geniş tümör çıkarımı sağlanabilir.

Tümör ne kadar fazla çıkarılabilirse o kadar az, diğer tedavi alternatiflerine ihtiyaç duyulur. İyi huylu ve bazı az dereceli kötü huylu tümörlerde cerrahi ile total çıkarım sağlanabilir ve bu olgularda başka tedaviye gerek kalmaz. Eğer tümör bası yaparak hastada felç ve şuur bozukluğu yapıyorsa genellikle tümörün beynin o bölgesini işgal değil de itmiş olması istenir bu sayede hastanın felç gibi olan nörolojik problemleri ameliyattan sonra düzelebilir.

Prof. Dr. ERSİN ERDOĞAN Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim