Öğretmen Diyarı

Detoks için tüketebileceğiniz 8 gıda

Detoks programları vücutta biriken ve çeşitli hastalıklara neden olabilecek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan, belirli zamanlarda belirli yiyeceklerin tüketilmesi ile yapılan programlardır. Detoks için özel bir program uygulanmasa da vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan ve detoks işlevi gören yiyecekler vardır.

 

'Atılmayan toksinler hasta ediyor'  

 

Konusunda uzman Beslenme Danışmanı Doktor Gönül Ateşsaçan, yorgunluk, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme, aşırı uyku ya da uykusuzluk, sinirlilik gibi ruhsal veya fiziksel sağlık sorunlarının atılamayan toksinlerden kaynaklandığını ifade etti.

 

 

İşte vücudunuzdaki toksinleri atmanızı sağlayacak detoks işlevi gören yiyecekler:

Elma: İçerisindeki lifler ve vitaminler ile vücudu temizler ve enerji verir.

 

Maydanoz: Tüm diyet listelerinin vazgeçilmezi yeşili olarak bilinir ve sirkeli suda birkaç dakika bekletilip tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

 

Pancar: İçeriğinde oldukça fazla lif bulunan pancar detoks için oldukça etkilidir. Safra kesesi rahatsızlığı olanların doktora danışarak kullanmaları gerekir

 

Yeşil çay: Günün her vaktinde tüketilebilir ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 

Limon: Sabahları bir bardak suya birkaç damla damlatıldığında vücuttaki asit oranını düşürür ve sindirime destek olur. Toksin atıcı ve yağ yakıcı etkisi vardır.

 

Enginar: Detoks için en etkili besinlerden biridir. Karaciğer ve safra kesesinin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardım eder. Sindirimi düzenler ve hazımsızlığı önler.

 

Brokoli: Özellikle suyunun içilmesi karaciğer fonksiyonlarını aktifleştirerek toksinlerin atılmasını sağlar.

 

Sarımsak: Vücut için antibiyotik etkisi görerek hastalıklara karşı vücudu korur ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olarak detoks etkisi yaratır.

 

 

 

Toksinler pek çok soruna yol açıyor

 

Hastalıklardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için tam bir arınmanın gerektiğini ifade eden Beslenme Danışmanı Doktor Gönül Ateşsaçan, “Detoks zehirlerden arınmaktır. Vücuttaki toksinleri böbrekler, karaciğer, akciğer, barsaklar, deri ve soluk alıp verme ile atarız. Toksinler en çok kan damarlarında birikiyor ise damar sertliği ve kalp damar tıkanıklıklarına; lenf bezlerinde birikiyor ise devamlı hastalık hali, sık enfeksiyon ve sık grip geçirmeye; lenf damarlarında birikiyor ise fibromyalji, yaygın kas ağrıları ve devamlı yorgunluk hissine; bağ dokuda birikiyor ise kronik hastalıklar, romatizma, eklem rahatsızlıkları, selülit sorunlarına yol açabilmektedir. Toksinler artığında atılım yapılamaz, hücrelerde, hücre aralarında, dokularda, damarlarda, bağırsaklarda, eklemlerde depolanır. Sonuç olarak hastalıklar ve yağlanma vücudumuzu ele geçirmiş olur” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol