Öğretmen Diyarı

Çok Bilgisayar Oyunu Oynayan Kişiler Dikkat !

Daha çok erkeklerin tutkusu olan bilgisayar oyunu oynamanın unutkanlık hastalığına yol açtığı ortaya çıktı. Çok bilgisayar oyunu oynayanda alzhemier riski de artıyor.

"Bilgisayar oyunu tutkunları ekrana odaklanırken beyindeki hipokampus bölgesinde gri maddenin azalmasında rol oynayan "caudate nucleus" alanını fazla kullanıyor." 

Kanada'ki Montreal Üniversitesi bilim insanlarının ulaştığı bu sonuç; bilgisayar oyunlarının Alzheimer hastalığı riskini artırabileceği anlamına geliyor.  


NTV'nin ahberine göre; Araştırmacılar, beynin hipokampus bölgesinde gri maddenin azalması ve bu bölgenin küçülmesinin Alzheimer başta olmak üzere birçok nörolojik ve psikolojik hastalıklara zemin hazırladığına dikkat çekti. 


Çalışmada; ağaç ve dağların bulunduğu ekranda bazı nesnelerin bulunmasına yönelik bir oyun oynatılırken katılımcıların beyin görüntüleri ve göz hareketleri incelendi.


Araştırma sırasında oyun tutkunlarının nesneleri ararken "caudate nucleus" alanını, daha önce bilgisayar oyunu oynamayanlardan 2 kat fazla kullandığı görüldü.


BEYNİN ÖDÜL SİSTEMİNİ HAREKETE GEÇİRİYOR


Beyindeki ödül sistemi caudate nucleusun uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla da ilişkili olduğuna işaret eden bilim insanları, bu alan ne kadar fazla kullanılırsa Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskinin o kadar arttığını belirtti. 


Araştırmanın sonuçları "Proceedings of the Royal Society B" dergisinde yayımlandı. 


Daha önce yapılan bazı araştırmalar, bilgisayar oyunlarının öğrenme ve problem çözme becerisini artırdığını öne sürse de bilim insanları oyunların beyni değiştirdiği konusunda hemfikir.

 

Kaynak: NTV

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim