Öğretmen Diyarı

Çocuklarınızda göz kayması varsa!

Yerli yapım çizgi filmler çocuklarda göz kayması yapıyor mu? Soru bu. Geçenlerde tesadüfen göz doktorlarıyla buluşan bir arkadaşım verdi haberi. Masanın genel konusu buydu. Yerli yapım çizgi filmler artınca çocuklarda göz kayması oranları da hayli artmış. Bu doğru olabilir mi?

İçimde bir ikircik, huzursuzluk haliyle bir kaç göz doktorundan görüş almaya çalıştım. Çünkü ben de oğluma az Keloğlan seyrettirmedim. Ama hangi doktorun kapısını çalsam elim boş döndüm. “Öyle bir şey yok. Gerçeği yansıtmıyor” demiyorlardı. Sadece konu geneli ilgilendirdiği için yorum vermekten kaçınıyorlardı.

Okurlar bilir, çizgi filmlerin ne zamandır içeriklerine takılıyım. Gizli mesaj verilmesine, çocukların birer robota dönüştürülmesine ve en önemlisi de şiddet içeren konulara. Bu zaten yeterince rahatsız ederken hepimizi, eminim hiçbirimiz düşünmedik seyrettiği şeylerinin gözlerini kaydırararak hayatını derinden etkileyebileceğini.

\"\"

Yurtdışındaki teknolojiyi aynen uyguluyorlar mı, geçişler aynı oranda mı bilemiyorum. Bunu bana işin uzmanları anlatsın. Ben de buradan kaleme alayım tekrar tekrar. Çok konuşalım ki, gerçekler çıksın ortaya. Tek fark edebildiğim bizim zamanımıza oranla şimdiki çizgi filmlerin çok uzun olması. TV’nin başına oturan çocuk neredeyse gözünü kırpmadan 40 dakika boyunca aynı filmi izleyebiliyor. Bu kadar çok TV başında oturan çocuğun başına gelenleri hepimiz biliyoruz keza. Uzmanların ortak bir görüşü, çizgi filmlerin bir çocuk oyalama aracı olmadığı…

Ya gerçekten söylendiği gibiyse, ya gerçekten göz kaymalarının sorumluları yerli yapım çizgi filmlerse.  Rica ederim siz de yönlendirin beni. İşin uzmanları üşenmeyip, Keloğlan’ı, Ayas’ı, Pepee’yi, Canım Kardeşim’i izleyin, sonra verin yorumlarınızı. Bu sadece benim için değil, tüm aileler için önemli.

 

 

 

 

 

Yasemin Candemir

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol