Öğretmen Diyarı

Çocukların sevdiği yiyecekler reflüyü tetikliyor

Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Baysoy, reflünün her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olduğunu belirterek, "Çocukların severek tükettiği birçok yiyecek bu hastalığın oluşumunu hızlandırabiliyor" dedi.

Baysoy, reflünün midedekilerin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluştuğunu söyledi. Reflünün beslenme ve yaşam şekillerine göre ortaya çıktığına dikkati çeken Baysoy, "Günümüzde reflü, bir yetişkin rahatsızlığı olarak bilinir ancak yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere bu rahatsızlık her yaşta görülebilir.

 

ÇİKOLATA, KIZARTMA, KETÇAP, ASİTLİ İÇECEKLER REFLÜ NEDENİ

 

Özellikle çocukların severek tükettiği çikolata, kızartma türü aşırı yağlı yiyecekler, ketçap, gazlı-asitli içecekler, turşu, baharatlı yiyecekler, portakal ve mandalina gibi asitli meyveler reflünün tetikleyicisidir. Çocukların severek tükettiği birçok yiyecek bu hastalığın oluşumunu hızlandırabiliyor" diye konuştu.


"BEBEKLERDE MİDE BULANTISINA DİKKAT EDİLMELİ"


Baysoy, yeni doğan bebeklerin 6 aydan sonra gelişim aşamalarının takip edilerek, öğürme sonucu kusma, karında şişkinlik, ateş ve uyku hali gibi durumlarda mutlaka doktora götürülmesi gerektiğini vurguladı.


Bebeklerin beslenmesi ve yatırılması konusunda ebeveynlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini dile getiren Baysoy, şunları kaydetti:

EMZİRDİKTEN HEMEN SONRA YATIRMAYIN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol