Öğretmen Diyarı

Çocuklarda obeziteyi önlemenin, evde ve okul beslenmenin püf noktaları

Çocuklarda okul öncesi oluşmaya başlayan beslenme alışkanlıkları, okul çağında devam eder ve gelişir. Bu dönemlerde oluşan beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi ve kalp hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi birçok kronik hastalık risklerinin önlenmesinde de etkili olur. Yapılan araştırmalar yetersiz ve dengesiz beslenen, öğün saati düzensiz olan çocuklarda; yetişkinlik döneminde şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları, kanser, kemik ve eklem problemleri gibi kronik hastalıklara yakalanma oranlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle çocukların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, neyi, ne kadar ve nasıl tüketmeleri gerektiğini onlara öğretmek ve bunun devamlı olmasını sağlamak gerekiyor. Peki ama nasıl mı diyorsunuz? İşte cevabı…

Her gün çocuğunuzun kilosunu ölçerek obeziteden koruyamazsınız!


Büyüme süreci, çocukların kilo yönetiminde dikkate alınması gereken en önemli nokta. Fakat tartı ile evde çocukların her gün kilo takibinin yapılması çok yanlış bir yaklaşım. Bunun yerine çocuğunuzun yediklerine dikkat edin ve kalori hesabı yapın. Genel beslenme ilkelerinde 13 yaşa kadar 1000 kalori üzerine 100 kalori ekleyerek çocuğun ihtiyacı olan enerji ihtiyacının karşılanması mümkün.


Çocuğunuzun yanında diyet, şişman, kilolu gibi ifadeleri kullanmayın!


Kilo yönetimi 11 yaşa kadar ebeveyn işbirliği ile gitmeli. Büyüme - gelişmenin hızlandığı ve enerji ihtiyacının arttığı 11-16 yaş arasında yaşanılan obezite problemi mutlaka diyetisyen kontrolünde yönetilmeli. Kilo problemi olan çocuğun mutlaka pediatri endokrininden görüş alınarak takibi yapılmalı.


Çocuklar, anlamayacağını ya da önemsemeyeceğinizi düşünerek söylediğiniz her şeyi anlıyor ve etkileniyorlar. Bu nedenle lütfen çocuğunuzun yanında diyet, şişman, kilolu gibi kelimeleri kullanmayın. 

Çocuğunuzun fazla iştahlı olması yanlış beslenmenin göstergesi!


Çocuklarda görülen fazla iştahın büyük bir nedeni bazı beslenme hatalarıdır. Tabi hormonal problemler ve genetik sorunlar da yine iştah kontrolünün bozulmasını tetikler. Bu nedenle önce gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor. Yapılan tahliller sonunda bir hata saptanamazsa günlük beslenme düzeninin gözden geçirilmesinde fayda var.


Kahvaltı çocukların okul başarısını artırıyor, kilolarını dengeliyor!


Kahvaltı en önemli öğündür. Çocuğunuzu güne kahvaltı ile başlatın. Böylece hem okul başarıları artar hem de daha fazla tok kalacakları için fast food, cips, şekerli gıdalar gibi besinlerin tüketimini azaltırlar. Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı oldukları ve kahvaltı yapmayanlara kıyasla ideal kiloda oldukları görülüyor.


Çocuğunuzun kahvaltısında bu besinler olmalı


Kahvaltı zengin ve dengeli besinlerden oluşmalı. Kahvaltı menüsünde peynir, yumurta, zeytin, bal, pekmez, tam tahıllı ekmek ve süt bulunmalı. Tercihen süt ile beraber kahvaltılık gevrekler de tüketilebilir. Kahvaltıda şarküteri ürünleri tercih edilmemeli. 3

4 Çocuğunuzun ara öğünleri için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın!


Çocukların 3-4 saatte bir ara öğün tüketmesine özen gösterilmeli. Okul saatleri boyunca her dakikalarının yoğun geçeceğini düşünerek teneffüs aralarında tüketmeleri için


- Peynirli, ton balıklı veya tavuklu sandviçler,


- Hazır gıdalara yönelmelerini önlemek için süt ile birlikte tüketebilecekleri ev yapımı kekler,


- Meyveli yoğurt, ayran gibi besinler


- Tam buğday krakerleri, yağ oranı azaltılmış alternatifler hazırlayabilirsiniz. 


Bu gruptaki besinleri tüketirlerken beraberinde mutlaka süt, ayran gibi içeceklerin bulunmasına özen gösterin. 


Okuldan sonra bir ara öğün ile çocuğunuzun iştahını kontrol etmesine yardımcı olun


5-6 saati bulan uzun süreli açlıklar iştah kontrolünün bozulmasının en büyük sebebidir. Öğlen okulda yemeğini yiyen çocuk 5-6 saat sonra akşam yemeği yiyorsa, iştah kontrolü sağlanamayabilir. Okuldan gelindikten sonra yapılan küçük bir ara öğün, akşam yemeğinde aşırı yemek yenilmesini engelleyecektir.

Ana öğünlerde tüm besin gruplarına yer verin!


Öğle ve akşam yemeği gibi ana öğünlerde tüm besin gruplarına yer vermeye özen gösterilmeli. Süt grubu, sebze grubu, tahıl grubu ve et grubu bir arada olmalı. Örneğin etli bir sebze yemeğinin yanında tam tahıllı ekmek ve yoğurt gibi.


Okul mönüsü ve aile ile birlikte tüketilen ev yemeği arasındaki dengeyi oturtmak için ebeveyn ve okulun ortak ilişkisi olmalı.


Akşam yemeğini çocuğunuzla beraber yiyin!


Çocuğunuzla birlikte yenilen akşam yemeği çok önemli. Yapılan araştırmalarda aile ile yemek yiyen çocukların daha sosyal oldukları ve bu çocuklarda bulimiya, anoreksiya gibi yeme bozuklukları ile obezite oranının daha azaldığı görülmüştür.


Çocuğunuz ilk fast food mönüsünü sizinle görsün!


Çavdarlı ekmeğe yapılan ev yapımı köfte ve yeşillikle hamburgerler pişirin. Esmer undan, sebzeli, yağsız kaşarla pizzalar yapın. Bu sağlıklı fast food’ları çocuğunuzla beraber gönül rahatlığı ve keyifle yiyin! 5

6 Çocuğun TV ya da bilgisayar karşında yemesi en büyük beslenme hatalardan biri


Çocuklarınıza televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yedirmeyin! Yemeği televizyon karşısında, bilgisayar başında tüketmek, doygunluk hissi oluşturmaz ve daha fazla yemek yemeye yol açar.


Çocuğunuzu spor yapmaya teşvik edin!


Bilgisayar ve televizyon başında çok vakit geçiren çocuklarda hareket azalıyor ve özellikle kilo almaya eğilimli çocuklarda obezite riski artıyor. Bu yüzden çocuğun hem sağlıklı vücut gelişimi için hem de enerji harcamasının artması için düzenli, yaşına uygun bir spor dalına eğilimi sağlanmalı ve düzenli spor yapmaya teşvik edilmeli.


Abur cubur çekmeceniz olsun ama içi sağlıklı yiyeceklerle dolsun!


Mutfağınızdaki abur cubur çekmecesini sağlıklı ve düşük yağlı alternatifler ile doldurun. Çocuklarınızı yüksek yağ ve şeker içeriğine sahip abur cubur tüketiminden mümkün olduğunca uzak tutun. Bunun için çocuklarınıza hazır gıdalardaki etiketi okuma alışkanlığını kazandırın.

Çocuğunuz dışarıda şekerli içecek yerine ayran, kızartma yerine salata tüketsin


Dışarıda tüketilen yemekleri sağlıklı hale çevirin… 1900’lü yıllarda dışarıda yemek yeme oranı yüzde 2’lerde iken şimdilerde yüzde 50’ye varan bir oranda. Mönülerin içinde yer alan kızartmalar, şekerli içeceklerle birlikte alınan kalori ile karın çevresinde yağlanma oranı hızla artıyor. Bunun önüne geçmek için dışarıda tüketilen yemeklerin sıklığının azaltılması, dışarıda tüketirken de şekerli içecekler yerine ayranın, kızartma yerine salatanın tercih edilmesi mönüyü daha sağlıklı hale getirecektir.


Su tüketimini aksatmayın!


Bu yaş grubunda fiziksel aktivite daha fazla olduğu için ve dokuların büyümeye ihtiyacı olduğu için su tüketimi oldukça önemli. Gerek okul çantasına koyarak gerekse evde sizinle beraberken su içirmeye özen gösterin.


Çocuğunuzun meyve suyu tüketimine dikkat edin!


Meyve suyu tüketimi günlük alınması gereken meyve porsiyonuna göre planlanmalı. İştah yönetimine destek olmadığı için tercihen beslenmede yer verilmesine gerek yoktur. 7

8 Su tüketimini aksatmayın!


Bu yaş grubunda fiziksel aktivite daha fazla olduğu için ve dokuların büyümeye ihtiyacı olduğu için su tüketimi oldukça önemli. Gerek okul çantasına koyarak gerekse evde sizinle beraberken su içirmeye özen gösterin.


Çocuğunuzun meyve suyu tüketimine dikkat edin!


Meyve suyu tüketimi günlük alınması gereken meyve porsiyonuna göre planlanmalı. İştah yönetimine destek olmadığı için tercihen beslenmede yer verilmesine gerek yoktur.


Sizi örnek aldığını unutmayın!


Çocuklar etrafındakileri örnek alırlar! Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini istiyorsanız, onun yapmasını istediklerinizi ilk önce siz uygularken görmesini sağlayın. Böylece çocuğunuz sizden etkilenir ve sağlıklı beslenmesi gerektiğini sizi takip ederek öğrenir.


Ağaç yaşken eğilir!


Unutmayın, çocukların yanlış beslenme alışkanlıklarını küçük yaşlarda düzeltmek daha kolay. Yaş arttıkça artan yanlış davranışlar düzeltilemez boyuta ulaşabilir. Dolayısı ile çocuğunuzda iştah kontrolü ve kilo durumu ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız bu işin uzmanları olan diyetisyenlerden destek almalısınız.


Sağlıklı ve formda bir gelecek için çocuklarınızı doğru ve yeterli besleyin.


Sevgiler,

Dyt. Elvan ODABAŞI KANAR

 

ekmeksizolmaz.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim