Öğretmen Diyarı

Çocuklarda baş ağrısı beyin kanaması olabilir

Baş ağrısı yaşayan çocukların bu durumu çoğu zaman geçici rahatsızlıklardan sayılır ve ciddiye alınmayarak geçmesi beklenir.

Baş ağrısı yaşayan çocukların bu durumu çoğu zaman geçici rahatsızlıklardan sayılır ve ciddiye alınmayarak geçmesi beklenir. Ancak çocuklarda baş ağrısı kimi zaman büyük problemlerin habercisi de olabiliyor. Uzmanlar, boğaz enfeksiyonu, ağız çevresinin her türlü enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, beyinle ilgili enfeksiyonlar, göz problemleri, diş enfeksiyonu, bazı sistemik enfeksiyonların çocuklarda baş ağrısının müsebbibi olabileceğini bildiriyor.

Çocuklarda sık sık denk gelinen baş ağrısı ile ilgili olarak hekimler ve konunun uzmanları “Çocuklarda baş ağrısını ciddiye alın” ikazlarında bulunuyor. Baş ağrısı çeken çocukların bu rahatsızlığının çok sayıda gerekçesi olabileceğini duyuran uzmanlar, "Aileler bunu ciddiye alıp, çocuklarını bir hekime mutlaka götürsün. Hekim kontrolünden geçirsinler" diyor.

Uzmanların Çocuklardaki baş ağrısının çeşitli sebepleri arasında, boğaz enfeksiyonu, ağız çevresinin her türlü enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, beyinle ilgili enfeksiyonlar, göz problemleri, diş enfeksiyonu, bazı sistemik enfeksiyonların olduğu uyarısı çocuklarda baş ağrısının ciddiye alınması gerektiğini de ortaya koyuyor.


Daha da ciddi uyarıları sıralayan, baş ağrısı olan bir çocuğun önemsenmesini ve mutlaka tedavisinin yapılması gerektiğini bildiren Uzmanlar, "Beyin kanaması, menenjit, orta kulak iltihabı, sinizüt ve stres gibi nedenler de baş ağrısı yapabilir. Hastalığa göre de tedavisi de değişir. Boğaz enfeksiyonu tedavi edilmezse nefrit hastalığına neden olabilir.

Çok basit nedenler olabilir ama hayati yaşamı etkileyecek ciddi sağlık sorunudur. Çocuğun huzursuz olması, iştahının azalması, huy değişikliğinin olması hastalığı açısından son derece önemlidir.

Eğer çocuk baş ağrısını şikayet ediyorsa, ebeveyni bunu ciddiye alıp bir hekime başvurmalıdır. Çocuklardaki baş ağrısı önemsenmeli ve ihmal edilmemelidir."şeklinde anne ve babaları uyardılar.

 

ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol