Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZUN SESİ ÇOK İNCEYSE “PUBERFONİ” OLABİLİR

 BU SES BOZUKLUĞU ÖZ GÜVEN SORUNLARINA YOL AÇABİLİYOR.
Puberfoni nedir, belirtileri nelerdir? Kişide öz güven sorunlarına yol açan bu ses bozukluğunun tedavisini uzmanından öğrendik. Ergenlik döneminde büyüme ve hormonların etkisiyle solunum, fonasyon ve rezonans organları gelişmeye, bu nedenle sesin perde ve kalitesi değişmeye başlar. Bu değişiklikler erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla çok daha belirgindir. Ergenlik döneminde perde ve ses kırılmaları, instabilite ve ses kısıklığı gibi ses problemler görülebilir. Gırtlak yapısında herhangi bir sorun olmamasına rağmen ses kalınlaşmayıp ince kalabilir.

“SESİM ÇOCUK SESİNE BENZİYOR”

“Mutasyonel falsetto” diğer adıyla “puberfoni” ergenlik döneminde ortaya çıkan, tedavi edilmediği takdirde ileri yaşlara kadar devam edebilen, ses perdesinin anormal düzeyde olması, perde kırılmaları ve tek perdeden konuşma ile karakterize edilen bir ses bozukluğudur. Hastalar genelde bu durumu “Sesim normalden ince çıkıyor”, “Sesim çocuk sesine benziyor”, “Konuşurken sesim birden inceliyor ya da kısılıyor” gibi cümlelerle tanımlarlar. Bu hastalarda genelde ses teli muayenesinde anatomik ve fizyolojik bir bozukluk bulunamaz. Konuşma esnasında vokal foldların yalnızca ön kısmının titreşmesi sesin tizleşmesine ve sesin fısıltılı ya da nefesli olmasına neden olur. Mutasyonel falsetto, nadir görülen bir problem değildir. Ses bozukluğu sebebiyle doktora başvuranların %2-3’ünü mutasyonel ses bozukluları oluşturur. Bu hastalar genellikle alay konusu olmaktan, telefonda cinsiyetlerinin anlaşılmamasından duydukları rahatsızlıktan dolayı doktora başvururlar.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Artan frekanslar Zayıf, fısıltılı, boğuk ses Ses kırılmaları Ses kısıklığı SEBEPLERİ NELERDİR? Ergenlik dönemindeki değişikliklere karşı direnç Ergenlik döneminden sonraki yeni sesten hoşlanmamak Genç kalma isteği Utangaçlık Psikolojik sorunlar Bazı durumlarda nedeni bilinmemektedir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 Uzman Ses ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/cocugunuzun-sesi-cok-inceyse-puberfoni-olabilir_20146.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim