Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun kulak temizliğinde kulak çubuğu kullanmayın!


 

Çocuklarda östaki tüpü yetişkinlere kıyasla kısa ve yatay olduğu için mikropların burundan orta kulağa erişmesi çok daha kolaydır. Bu sebeple orta kulakta biriken sıvı basınca neden olarak kulak zarını etkileyebilir. Eğer çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa mutlaka detaylı kontrol ettirilmelidir.


İltihaplanma durumunda ise kulak zarında çökme ya da delinme yaşanabilir. Tıbbi olarak tedavisi mümkündür. Yenidoğanlar ise büyük çocuklara göre kulak iltihaplanmalarında daha şanslıdır. Her konuda mucizelere sahip anne sütü kulakta oluşan iltihabın ilerlemesini engellemektedir.


Çocuğun işitme sağlığını takip etmek için dikkat edilmesi gerekenler


Bebeğinizin doğduktan 6 ay sonra yüksek seslere tepki göstermiyorsa

Duyduğu sesleri taklit etmeye çalışmıyorsa

1 yaşına kadar konuşma sesi çıkarmıyorsa

Çevreden gelen seslere duyarsız kalıyorsa

Ailenizde işitme kaybı olan kişiler varsa

Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.


Kulak temizliği için temizleme çubuğu kullanmayın!


Çocuğunuzu yüksek sese maruz bırakmanız işitme sorunu yaşamasına neden olur. Çocuğunuzun bulunduğu alanda yüksek sesle televizyon izlememeli ya da müzik dinlememelisiniz.


Bir diğer önemli nokta ise çocukların kulak temizliğini kulak çubukları ile yapmak. Ailelerin bu konuda son derece hassas davranmaları çocuklarının işitme sağlığını korumalarına neden oluyor. Kulağın kendi temizliğini yapması için sahip olduğu bir sıvı vardır. Bu sıvı ile kulak kanalı temizlenip kirler dışarı atılırken sizin kullandığınız kulak çubuğu kiri geri iter. Zamanla geri ittiğiniz kirler kulak kanalının tıkanmasına yol açarak işitme kaybına neden olur.

 

mamidedi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim