Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun cildinde siğil varsa!

Vücutta iyi huylu deri kabartıları olarak bilinen siğiller sadece bulundukları bölgede görünümü bozmakla kalmayıp etrafınızdakilere de bulaşarak yayılabilir. Özellikle ortak kullanılan alanlar ve eşyalar aracılığı ile bulaşan siğillerin tedavileri de zaman geçtikçe güçleşir. Dr. Tuğba Yüzüak Türe, siğiller hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Çocuklarda ve  gençlerde daha sık olarak görülen siğiller, virüs vücuda girmesinden itibaren 2-9 ay arasında belirtilerini göstermeye başlar. Sıklıkla ellerde, tırnak etrafında, kollarda, bacaklarda görülür. Görünümleri  kabarık, düz veya saplı olabilir. Genellikle  deri renginde, yüzeyi pürüzlü veya düz olabilir. Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda tırnak etrafına yayılım olabilir, bazen dilde ve ağızda da görülebilir. Özellikle ellerinde siğilleri olan annelerin çocuklarında, alt temizliği sırasında bulaşabileceğinden, makat ve genital bölge siğilleri oluşabilir.

Siğiller kişiden kişiye doğrudan temasla bulaşır. Havuz kenarları, ortak kullanılan banyolar, hamam, kaplıcalar gibi ıslak ve sıcak ortamlardan ve ortak kullanılan havlu, bornoz, terliklerle de siğiller bulaşabilir. Ayak tabanı siğilleri, diğer siğillere göre daha kalın ve çok sayıda olabilir ve bazen birleşerek  mozaik siğiller oluşturabilir. Görünümleri tek veya çoklu, üzerlerinde küçük siyah noktalar bulunan, yüzeyi pürüzlü hemen hemen deriyle aynı seviyede kalınlaşmalar şeklinde olur. Vücut ağırlığının etkisiyle deri yüzeyinden kabaramaz, derine doğru ilerler ve ağrı yapar. Ayak tabanındaki siğiller nasırlarla karıştırılabilir.

Özellikle çocuklarda nasır şüphesi varsa mutlaka çok yayılmadan doktora gitmek gerekli. Yüzdeki düz siğillerse güneş lekeleriyle karışabilir.

Siğil oluşumunu kolaylaştıran bazı faktörler var. Küçük yaralar, kesikler ve tırnak yeme alışkanlığı, siğil virüsüne davetiye çıkarabilir. Kişinin bağışıklık sisteminin bozulması (kansızlık, beslenme bozuklukları, kontrolsüz diyetler, aşırı yorgunluk, stres, düzensiz uyku), bağışıklığı düşüren hastalık veya ilaç alımı riski tetikleyebilirken; alerjik kişilerde ve çok eşlilerde bulaşma riski artabilir. Çocuklarda görülen siğiller bir yıl içinde kendiliğinden gerileyebilir. Ama bunun garantisi yok, hatta bu süre içinde tedavisini güçleştirecek kadar yayılabilir de. Bu nedenle tedaviye hemen başlamak da yarar var.

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol