Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzdaki diş hekimi korkusunu önlemek için!

Çeşitli nedenlerle oluşan diş hekimi korkusuna 10 çocuk hastanın 9'unda rastlanmaktadır. Çocuklarda diş hekimi korkusunu aşabilmek için aileye düşen görevleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

2 yaşını bitirmeden diş hekimi ile tanıştırın: Henüz öğrenmediklerine karşı bir korkuları olmayan bu yaştaki çocuklar, rahatlıkla diş hekimi koltuğuna oturacaklardır. Erken yaşta beyaz önlüğe alışan bu çocuklar, yaşamları boyunca diş hekimine gelirken zorlanmayacaktır.

Çocuğunuza diş tedavisi tecrübelerinizden bahsederken dikkat edin: "Benim canım çok yanmıştı", "Bu diş aletlerinin sesi beni deli ediyor" gibi cümleler çocuğunuzu korkutur. Çevresinin diş hekimiyle ilişkisi, çocukların kafasında belli bir fikrin oluşmasını sağlayacak, diş tedavileriyle ilgili duydukları olumsuz örneklerden etkileneceklerdir. Diş tedavilerinin ağrılı, zor olduğu gibi tanımlamaları çocukların yanında kullanmamaya özen gösterin.

Yaramazlık yaptığında dişçiye götürmekle tehdit etmeyin: Diş hekimi korkusuna neden faktörlerden biri de ailelerin yanlış yönlendirmeleri.
"Uslu dur yoksa seni dişçiye götürürüm!", "Yaramazlık yapma, dişini çektiririm!" benzeri korkutmalar, çocuğun yaşam boyu bu fobiye sahip olmasına neden olur. Kesinlikle bu tarz korkutmalardan kaçınmak gerekir.

Doktora gitmeden önce orada neler olacağını çocuğunuza anlatın: Doktora giderken nasıl bir süreç olacağını çocuğunuza uygun bir dille anlatın. "Biz yarın diş hekimine gideceğiz. Dişlerin yeterince mutlu mu diye bakılacak" şeklinde açıklamalarda bulunun. Hatta birlikte muayeneyi canlandıran bir oyun oynayın. Şimdi sen doktor ol benim dişlerime bak bakalım gibi. Bu oyunla birlikte kendisine anlatılanları daha sonradan pratik edebilen çocuk, muayene esnasında tedirgin olmayacaktır. Uygun klinikleri tercih edin: Dekor, müzik, özel odalar ve personel büyük önem taşır. Çocuk psikolojisine uygun dekoratif materyalleri, oyun odaları olan klinikler çocuklar için ilgi çekici olacaktır.
Çocuk.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol