Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz sık sık nefes alıyor ve yoruluyorsa dikkat!

TÜRKAN BALABAN

Sevginin simgesi kalbimize, özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızın kalbine ne kadar özen gösteriyoruz? 14 Şubat Dünya Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Günü'nde çocuk kalp hastalıklarında erken tanının önemine vurgu yapan Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Gülendam Koçak, ailelerin, bebeklerindeki sık nefes alıp verme, morarma, kilo alamama, yorulma gibi belirtileri dikkate almaları gerektiğini söyledi.

ŞÜPHELENİN, ÖNEMSEYİN!

Büyük çocuklarda ise göğüs ağrısı, bayılma, nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi bulgularla kalp hastalıklarının kendisini gösterebildiğine işaret eden Dr. Koçak, "Çocukların çabuk yorulmasını değerlendirirken akranlarıyla karşılaştırılmaları faydalı olur. Çocuklarınızda bu belirtiler varsa mutlaka bir çocuk kardiyoloğuna başvurmalısınız. Bazı kalp hastalıkları o kadar hafif ilerler ki kalp muayenesi sırasında hiçbir bulgu vermez. Bu nedenle çocuğunuz ne kadar sağlıklı görünürse görünsün şüphe uyandıran bir yakınması varsa mutlaka kalp sağlığı yönünden araştırılmalıdır" uyarısında bulundu.

DELİK BÜYÜKSE KAPANMAZ

Ekokardiyografi ile çocuğun kalp sağlığının değerlendirilebileceğini belirten Koçak, "Ne yazık ki ülkemizde kalp hastalıkları konusunda pek çok yanlış algı var. Bunların başında da kalp delikleri konusunda, 'Büyüdükçe kalp deliği kapanır, 10 yaşına kadar takip edelim' geliyor. Çok küçük delikler kapanabilir ancak büyükler kapanmaz. Aksine kapatılmayan büyük delikler çocuğa çok daha fazla zarar verir ve ne yazık ki çocuk bir süre sonra ameliyat şansını da kaybederek akciğer ve kalp nakline aday olur. Lütfen kalpte delik var, üfürüm var, bu büyüdükçe geçer demeyin. Bunun kararını verecek olan çocuk kardiyolojisidir" diye konuştu.

\"Akşam\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim