Öğretmen Diyarı

Cildimiz neden kızarıyor?

Cilt kızarıklığı genelde beyaz ve açık tenli kişilerde meydana gelen bir cilt problemidir. Hava koşulları ve sıcaklığın yanı sıra, utanma ve kızgınlık gibi psikolojik etmenler de yüz kızarıklığına neden olan etkenlerden biridir.

 

İşte cilt kızarıklığı çözüm önerileri...

 

Cilt kızarması ya da daha çok karşılaştığımız yüz kızarması açık renkli tene sahip olanlarda sıklıkla görülmektedir. Cilt kızarması sebebi deride bulunan kılcal damarların genişleyerek bu damarlarda normalden daha fazla kan birikmesinden kaynaklanmaktadır. Biriken kan geri toplanamadığı için cilt kızarmasına yani cilt renginin kırmızılaşmasına sebep olur.

 

Cilt kızarması vücut ısısının arttığı durumlarda daha çok görülür. Bunun birkaç sebebi olabilir.

 

Kızarıklığın ana sebebi vücut ısısının artmasından dolayı damarların daha çok genişlemesidir.

 

Vücut ısınan kanı soğutmak için dış yuzeye yakın olan kısımlara daha çok pompalar ve kanın soğumasını sağlar. Bunun en güzel örneği koştuğumuzda veya bizi terletecek derecede efor sarf ettiğimizde yüzümüzün, yanaklarımızın ve kulaklarımızın kızarmasıdır. 

 

Soğuk havalarda durum tam tersine döner. Yani soğuyan vücudu, deriyi ısıtmak için dış yüzeylere daha çok kan pompalanır. Kış aylarında bu yüzden deride, yanaklarda, alında ve diğer vücudun dışarda kalan bölgelerde kızarmalar görülür.

 

Ayrıca alerjik nedenlerle de cilt kızarabilir.

 

 

Cilt kızarıklığı nasıl geçer

 

Cilt ve yüz kızarıklığı vücudun gerekli bir fonksiyonu olduğu için yukarıdaki durumlardan uzak kalındığında geçer. Ancak bazı ciltlerde herhangi bir nedeni olmadan da yüz ve cilt kızarması olabilmektedir. Bu tür durumlarda cildiye uzmanına gitmenizde fayda vardır.

 

Not: Kesinlikle kendiniz tedavi uygulamaya kalkmayın. Cilt çok hassas bir yapıya sahip olduğu için durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
Cildimiz Neden Kızarıyor?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim