Öğretmen Diyarı

Cep'teki mikrop yatağa düşürüyor


ABD’de yapılan bir araştırma cep telefonlarındaki mikrop ve bakterilerin, gripten ishale kadar bir çok hastalığa neden olduğu ortaya konuldu.

ABD’nin Indiana eyaletindeki Muncie Laboratuvarları’nda yürütülen araştırmalarda, akıllı telefonların hastalıklara karşı bünyeyi zayıflattığı ortaya konuldu. Test edilen sekiz telefonda, 2 bin 700 ila 4 bin 200 ünite sıcak ortamlarda sık rastlanan “koliform bakterisi” tespit edildi. Bu oran, 100 miligram, yani yarım bardak suda kabul edilebilir koliform bakterisi oranınının çok üstünde çıktı. Ortalama bir telefonun herhangi bir tuvalet kapısında olduğu kadar mikrop taşıdığı belirlendi.
Cep telefonlarındaki mikroplar, klavyeler, anahtarlar, kalemler ve ahizeli telefonların üzerindeki mikrop türleriyle aynı. Fakat uzmanlar, telefonların bu tür mikropları taşıyan diğer cihazlara göre daha tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Zira, telefonlarla daha yakın ve uzun süreli temasta bulunulduğundan mikropların bulaşma hızı yükseliyor. Dolayısıyla, grip, ishal ve göz enfeksiyonlarına kadar birçok hastalığın tetiklenmesinde cep telefonları önemli rol oynuyor. Uzmanlar bu durumu, telefonların kullanımı sırasında kulak, burun ve ağza çok yakın tutularak üzerindeki mikropların vücuda en kolay yoldan girebilmesiyle açıklıyor. Koliform bakterisi telefonun ısısı sayesinde kendine yaşam ortamı sağlayabiliyor.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol