Öğretmen Diyarı

Çay içmenin 11 önemli detayı

Çay kelimesinin kökeni, Çin Mandarin lehçesinde Ç'a ve Amoy lehçesinde T'e olarak bilinir. Batı dünyasında çayın ismi iki formu da kullanır. Mandarin lehçesindeki ç'a Rusçaya (çai), Farsçaya (ça), Arapçaya (şay) ve Türkçeye "çay" olarak girmiştir. Avrupa'da Amoy lehçesi yaygınlaştırılmış, bu sayede çay batı dillerinde Amoy lehçesindeki 't'e kelimesinden türeyip, İngilizce'ye (tea), Fransızca'ya (the), İspanyolca'ya (te), Almanca'ya (tee) yerleşmiştir. Çay, Hintçe (çay) ve Japonca (cha) olarak kullanılır.

 

Çay keyfiniz için 11 önemli detay

1- İlk çay için demlendikten sonra 20 dakika beklenir, aynı demlikten çıkacak son çay en geç 1 saat sonra içilir.

 

2- Demliğin cam, porselen, çelik olması sanılanın aksine sonucu fazla etkilemez. Tadı çayın kalitesi, demlenme zamanı ve suyun ince yani az kireçli olup olmaması belirler. Az ateşte (kül) demlenmesi uygundur.

 

3- Çay ince uçlu, boyunlu (belli) sapsız cam bardakta tadı maksimum alabilmek için şekersiz, tatlandırıcısız veya mümkünse az şekerle (en iyisi kıtlama), bardak az çınlatılarak karıştırıldıktan sonra ve dudak payından mesafe ile içilir, şapırdatmadan.

4- Nem almayan ambalajı açıldıktan sonra nemden yine korunmalı, tozu silkelendikten sonra kapalı ısı ve güneş görmeyen bir kutuda saklanması lazım gelir, tütün gibi kurutulurken diğer taze yapraklılarla (kiraz, bergamot vb.) farklı aromalı yapraklılarla harmanlanmaz.

 

5- Süt eklemek isteyenler için light süt öneriyorum. Yağsız olmasına dikkat ediniz, tadı alır götürür. yağsız çay sütü farklıdır. Limonlu çay sevenler için limon çaya sıkılmaz içine bırakılır, sıkılmışına kant denir hamamda içilir. Çaykolik, çay bağımlısı yoktur çay sevdalısı vardır, çaya düşkün kişi olur.

 

6- Sallama, sollama, ipli, poşetli çay olmaz, çay hızlı ve ılık asla içilmez, uzun yolculuklar için çay kahve gibi termosa çay konmaz, çaya ayıptır.

 

7- Teneke kutuda şekerli soğuk içecekler (buzlu çay) çay diye satılabilir; ancak değildirler, onlara meşrubat diyoruz. Piyasada her gün içtiğimiz kahvenin içine fındık kabuğu ve/ya keçiboynuzu tozu koyarak içeriğin yüzde 60 çalabiliyorlar, çay için bu risk yoktur, sadece özenle demlenir ve içilir. Çoğu kalabalık çay molası verilen yerlerde içindeki katran ve nikotin suya koyu renk verdiğinden koyu demli çay elde etmek için kaynar su kazanına izmarit atıldığına dair rivayetler dolaşır. O suların kaynağı da zaten belli olmadığından bu yerlerde dikkatli ve seçici olunması gerekir.

8- Çayın meyvelisi diyeti, kokulusu, renklisi, yeşili, beyazı olmaz. Has, içime hazır olduğunu gösteren görünümü ve rengi tanımlamak için Türkçede bir kelime/kavram türetilmiştir, çayda bu notaya 'Tavşan kanı' denir.

 

9- Çayın saati, çay saati, çay servisi yoktur, isteyerek severek demleyenin çayı her zaman içilir.

 

10- Çok sık ve koyu çay içmek demir eksikliği yapabilir, dikkat. Midevidir tazesi, uzun yemek aralarında içilmesi mümkün ve bazı yörelerde adet.

 

11- Çay tartışılan konu her neyse içildiğinde ortama anlayış katar sonu tatlıya bağlar, kahve gibi kişiye ve ortama uyanıklık, telaş vermez. Mütevazi yapar kişiyi. Göz göze içilir çay yudum yudum. Afiyet olsun..

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol