Öğretmen Diyarı

Canan Karatay\'dan Sınav Öncesi Öneriler Geldi

Prof. Dr. Canan Karatay, Haziran ayında imtihana girecek olan lise öğrencilerine çok önemli tacsiyelerde bulundu.


Fındığın çok önemli bir ürün ve besin kaynağı olduğuna işaret ederek, faydalarının saymakla bitirilemeyeceğini söyledi. Karatay, 7'den 70'e herkese fındık tüketmesini tavsiye ederek, şöyle konuştu: 


"Fındık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır. Bilhassa sınav öncesi çocuklara fındık yedirilmesini öneriyoruz. Çünkü fındık tüketildiğinde insanları zinde tutar. Ben daima söylüyorum, fındık fıstık çıtır çıtır, hem kan yapar hem ısıtır. Fındığın içerisinde demir, fosfor, magnezyum, omega 3 ve omega 6 vardır. Fındığın yağı da çok yararlıdır. Yurttaşlarımız yağlı olduğu için sakın yememezlik etmesin ya da çocuklarına yedirmemezlik etmesin. Kesinlikle her fırsatta fındık tüketsin." 


"EKMEĞİN YANINA ÇOK YAKIŞIR"

Fındığın fazla tüketilmesinin hiçbir zaman zararının olmayacağını vurgulayan Karatay, "İsteğiniz gibi doyana kadar yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltıda tüketilebilir. Peynirin yerine, ekmeğin yanına çok yakışır. Öğle yemeğinde etin yerine yenilebilir. Ara öğün yapanlar yoğurdun içerisine katarak yiyebilir. Gece yatmadan, 20.00'den önce de yenilirse çok güzel uyunur" diye konuştu. Fındık tüketenlerin şeker hastalığına yakalanmadığını yapılan bir çalışmada ortaya konulduğunun da vurgulayan Karatay, "Haftada beş sefer fındık yiyen insanlarda şeker hastalığının çok azaldığı Harvard Üniversitesi'nde yapılan çalışmada saptadi. Ama hiç fındık yemeyenlerde ise şeker hastalığına yakalandığı gösterildi. Bu açıdan baktığımızda fındığın faydaları bir defa henüz ortaya çıkmaktadır" ifadesini kullandı.

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol