Öğretmen Diyarı

Bunları yapanlar genç kalıyor!

Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, genç kalmak için yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Genç kalmak ve genç görünmenin şüphesiz ki herkesin hayali olduğunu ifade eden Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, "Vücudumuza iyi bakarsak yaşlanmaya karşı da o kadar iyi savaşmış oluruz" dedi.

Ateşsaçan, yaşlılıkla savaş için şu bilgileri verdi: "Aynı saatte yatın ve aynı saatte uyanın. Aşırı alışkanlıklardan uzak durun.

Karnımızın üçte biri doyunca masadan kalkın. Daha sık beslenin. Güneş varken beslenin, güneş batınca hafif gıdalarla geçiştirin. Gerçek ve canlı gıdalarla beslenin. Daha az tuz tüketin. 

Çay antioksidandır. Zencefil iltihabı iyileştirir, canlılık verir, mide bulantısını engeller, pıhtılaşmayı önler. Sarımsak içinde Allisin vardır, sütte haşlayarak tüketilebilir. İltihabı iyileştirir, kanı sulandırır, kolesterole iyi gelir. Omega 3 kalp damar sağlığına iyidir, rahatlama, sedasyon yapar. Yeşil elma kolon kanserini önler, kan şekerini dengeler. Kahverengi pirince kan şekerine iyi. Berry grubu meyveler C ve E vitamini içerir, yaşlanmayı geciktirir, antioksidan etkilidir. Yosun dolaşımı düzenler, zayıflamaya destek olur.Çok çiğnemek sindirimi destekler. 

Yemekler az pişmelidir. Ceviz, kuşkonmaz, avakado, balık antioksidan etkilidir. Gazlı içeceklere lütfen dikkat edin, kemik erimesi yapabilir.Kafeinsiz kahve tüketirseniz kalbinizi korur.

kıbrısgündem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim