Öğretmen Diyarı

Bunları yap, diyabetten korun!
Dünyada 371 milyon kişinin diyabeti var, rakamın 2030 yılında 552 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Tüm vücudu etkileyen ve birçok hastalığa neden olan diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serpil Salman, hastalığın önlenmesi için çocukluk çağından itibaren tedbir almak gerektiğini söyledi. Araştırmaların, günde 30 dakika veya daha fazla yürüyüş yapmanın diyabet riskini yüzde 35-40 azalttığını gösterdiğini belirten Salman, “Açlık kan şekeri hafif yüksek veya gizli şekeri olan biri fazla kilolarını vererek ve egzersiz yaparak diyabet gelişme riskini yüzde 58 oranında azaltabilir” dedi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde hastalığa dikkat çeken ve “Daha doğru beslen, daha hareketli ol!” diyen Dr. Salman, diyabetten korunmak için yapılabilecekler hakkında şunları aktardı: “Kilo kontrolü yapmak, fiziksel olarak aktif olmak tip 2 diyabeti önlemede temel kurallar ve bunlar aslında kişinin çocukluk çağından itibaren kazandığı özellikler. Şişmanlık ve hareketsizlik yüzünden, günümüzde erişkin tip diyabetin görülme yaşının çocukluk-ergenlik çağına kadar inmiş durumda olması, bu yaşlarda önlem alınmasına olan ihtiyacı belirginleştiriyor."

DİYABET RİSKİNİ ARTIRAN ETKENLER
Erişkin bir kişide diyabet riski bazı özelliklere bakılarak belirlenebilir. Bunlar yaş, bel çevresi, vücut ağırlığı, ailede diyabet hikayesi, gebelik diyabeti, kalp damar hastalıkları, polikistik over sendromu ve uyku apne sendromu varlığı. Bir kişinin diyabet yönünden riskli olması durumunda açlık ve gereğinde şeker yükleme testi (OGTT) yapılarak araştırılması gerektiğini belirten Dr. Salman, açlık kan şekeri hafif yüksek veya gizli şekeri olan kişinin, fazla kilolarını vererek ve egzersiz yaparak diyabet gelişme riskini yüzde 58 oranında azaltabileceğini vurguladı.

haber kaynağı:haberbuketi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol