Öğretmen Diyarı

Bunlar kalp krizini tetikliyor

Uzmanlar, şeker, yüksek tansiyon, kolesterolü olanların ve sigara kullananların kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde her ayın ilk perşembe günü personeli bilgilendirmek için düzenlenen Fikir Bahçesi konferansında bu ay, ’Kalp Krizini Tetikleyen Durumlar ve Tedavisi’ konusu işlendi.

 

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özdemir, kalp sağlığına yönelik bilgiler sundu. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü personelinin katıldığı konferansta Bülent Özdemir, her 5 ani ölümden birisinin kalp krizinden kaynaklandığını anlattı. Özdemir, "Ailesinde 50 yaşından önce kalp krizi geçirmiş erkek veya 60 yaşından önce kriz geçirmiş kadın yakını olanlar dikkat etmeli. Aynı zamanda şeker, yüksek tansiyon, kolesterolü olan ve sigara kullananlar da kalp krizi riskiyle karşı karşıyadır. Bu tanıları, bulguları yaşayanlar 112‘yi mutlaka aramalıdır. Kalp krizi, kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı kalıcı hasara uğraması sonucu meydana geliyor. Erken müdahale ile fazla hasar oluşmadan uzmanlar tarafından gerekli müdahalenin yapılmasıyla hastanın hayata döndürülmesi mümkün olur" dedi.

 

kadinvekadin.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol