Öğretmen Diyarı

Bu testi geç kalmadan yaptırın; sinsice ilerliyor..

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsünün sadece cinsel yoldan bulaşmadığını söyleyen Doç. Dr. Kadir Savan uyarıyor: Tuvaletten ve havuzdan bile bulaşabilir. Tuvalete oturmadan önce mutlaka dezenfektanla temizleyin. En önemlisi de düzenli muayene ve smear testi yaptırın
 

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Kadın Doğum Bölümü Direktörü kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Kadir Savan; erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri ve HPV virüsü ile ilgili soruları yanıtladı.

*Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahmin ağız bölgesinde gelişen kanserlerdir. Rahim iki kısımdan oluşuyor; biri rahim ağzı, diğeri de rahmin iç kısmıdır. Bunların her ikisi de birbirinden farklı kanserlerdir. Rahim içi kanserleri; özellikle aşırı hormonal düzensizlik veya dışarıdan menopoz sebebi ile hormon kullanan kadınlarda ortaya çıkan kanserlerdir. Rahim ağzı kanserleri ise HPV virüslerinin meydana getirdiği enfeksiyonlara bağlı oluşan kanserlerdir.

*HPV mutlaka kansere dönüşür mü?

Hayır dönüşmez. Çoğu kadın bu virüsü kapıyor fakat hepsinde kanser oluşma riski yoktur. Bir kısmında bağışıklık sistemi ile virüs yok oluyor. Toplumdaki kadınların yaklaşık yüzde 80’i, yaşamların bir döneminde HPV virüsünü kapıyorlar. Bunların yüzde 90’ında zaman içerisinde (5-10 yıl) vücut savunması o virüsleri vücuttan temizliyor ve hastalıktan korunmuş oluyor.

*Ne zaman kansere dönüşür?

HPV olan kadınların yüzde 90’ında virüs yıllar içinde kendiliğinden temizleniyor. Ama yüzde 10-15’lik grup var ki onlarda vücutta kronik enfeksiyon olarak kalıyor. Bu enfeksiyonlar özellikle 10-15 yıldan fazla vajen ve rahim ağzında enfeksiyon halini sürdürürlerse, rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar ileriki dönemlerde rahim ağzında, vajende ve makatta hücrelerde değişikliğe sebep olduğu için birçok kansere sebep olur.

SİNSİCE İLERLİYOR

*Kadınlar neden bu virüsün farkına varamıyor?

HPV virüsü, kadınlarda genel olarak akıntı, yanma, kaşıntı gibi şikayetlere neden olur. Bu şikayetler sıkça görüldüğü için çoğu zaman bu belirtiler önemsenmiyor. Basit bir vajinal enfeksiyon olarak algılandığı ve virüs hiç başka şikayete yol açmadığı için, hastalık sinsi olarak ilerliyor ve kansere dönüşüyor.

*Görülme sıklığı nedir?

HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıkların oranı bundan 20 yıl öncekinden en az 3-5 kat fazla artmıştır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların oranı arttıkça, HPV virüsünün görülme sıklığı, HPV arttıkça da rahim ağzı kanseri görülme sıklığı artıyor.

TEHLİKELİ AMA ÖNLENEBİLİR!

*Rahim ağzı kanserinin teşhisi daha mı zordur?

Hayır teşhisi çok kolaydır ama hastalar genellikle geç dönemde geliyor. Hastalar akıntı, yanma ve kaşıntı gibi belirtileri basit bir enfeksiyon olduğunu sanıp doktora gitmiyor. Teşhis koyduğumuzda genellikle hastalık ilerlemiş oluyor. Bunun için de modern tıp, bu hastalığın çok tehlikeli ama önlenebilir olduğunu söylüyor.

*Tanı nasıl konur?

Smear testi bize rahim ağzında, vajende hücrelerdeki anormal değişikliği gösterir. Ama smear testi her zaman kesin tanıyı koymaz. Şüpheli bir lezyon olduğu zaman kolposkopik muayene yani 10-20 kat büyültülmüş bir mikroskopla rahim ağzının incelenmesi yapılır. Şüpheli görülen bölgeden kolposkopi eşliğinde parça alıp patolojiye gönderiyoruz. Patolojiyle kesin tanıyı koyuyoruz.

*Tanı sonrası tedavi nasıldır?

Kanser tanısı konduktan sonra; çocuk isteği olmayan hastalarda operasyon veya hastalığın derecesine göre radyoterapi uygulanır. Fakat çocuk doğurmayanlarda rahmi koruyan bir operasyon yaparız ki hasta üreme fonksiyonlarını kaybetmesin. Eğer hastalık rahmin destek dokularında tutulma yaptıysa, ameliyattan sonra radyoterapi de yapılır, gerekirse kemoterapi de uygulanır.

HİJYENE ÇOK DİKKAT EDİN!

*Rahim ağzı kanserinden korunmak için cinsel ve hijyen bilincin artması gerekiyor.

*Genel olarak toplumda temizlik ve hijyen bilinci oluşturulmalı.

*Cinsel ilişki sonrası sabunlu suyla genital bölgenin temizlenmesi gerekiyor.

*Ortak kullanılan tuvaletlerde dikkatli olunmalı. Eğer mevcutsa antibakteriyel spreylerle klozetler temizlenmeli.

*En önemlisi de düzenli muayene ve smear testiyle korunma sağlanmalı.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK iÇiN HAVUÇ SUYU iÇiN BOL C ViTAMiNi ALIN

Kanserle mücadelede vücut savunma sisteminin güçlü olması da önem taşır. Bünyesi zayıf olanlara enfeksiyon daha kolay, bünyesi güçlü olanlara ise enfeksiyon daha zor bulaşıyor.

HPV virüsünden ne oranda korunursanız o oranda da rahim ağzı kanserinden korunmuş olursunuz. Bu nedenle bünyeyi güçlü kılmak için hayat tarzını ve beslenmenizi doğru düzenlememiz gerekiyor.

Sigara kullanımı, bu bölgenin beslenmesini, kanamasını bozduğu için kanser riskini arttırabilir. Kesinlikle sigara içilmemeli.

Havuç suyunda bulunan beta karoten dediğimiz maddenin,C ve E vitamininin, vücut savunma sistemini güçlendirerek, virüse karşı koruduğu biliniyor. Bunlar yüzde 100 kanseri önler diyemeyiz fakat koruyucu etkileri vardır.

YILDA BiR KEZ SMEAR TESTi YAPTIRIN

Rahim ağzı kanserlerinin tanısı kolaydır ama işimizi asıl kolaylaştıran hastanın bilinçli olmasıdır. Kadın yılda en az bir kere jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalı.

Smear testi normal rahim ağzı hücreleri ne kadar anormal değişikliğe uğramıştır, onu gösterir. Çünkü virüsün kanserleşmesi genellikle 10- 15 yılı kapsayan bir süreçtir.

Düzenli muayeneler ve smear testi yaptırarak bu değişiklikleri zamanında görebilirsek, hastalığın aşamasına göre uygun tedaviyi uygulayarak rahim ağzı kanserini önleyebiliriz.

Bu nedenlerden dolayı kadınlara; düzenli yıllık jinekolojikmuayene ve rahim ağzından smear testi öneriyoruz. Geç kalırsanız kanserin yayılmasına ve tedavi şansının azalmasına neden olursunuz!

TUVALETTEN VE HAVUZDAN DA HPV KAPABiLiRSiNiZ!

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olması nedeniyle, erkek de kadına bulaştırabilir, kadın da erkeğe... Sadece erkeklerden kadına bulaşır dersek, bu aile facialarına yol açar! Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmasına karşın hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişilere de bu hastalık bulaşabilir. Pennsylvania’da hiç cinsel ilişkide bulunmamış 680 üniversite öğrencisinde yapılan bir araştırmada; yüzde 26’sındaHPV virüsü gözlenmiş. Hastalık, ortak kullanılan tuvaletlerden, çamaşırhanelerden de bulaşabilmektedir.

Bazen tuvaletlerden de HPV kapabilirsiniz. HPV virüsü olan bir kişi tuvalete oturduktan sonra siz de eğer oturursanız hastalık size de bulaşabilir. Havuz kenarlarında oturmuş HPV’li bir kişiden de size hastalık bulaşabilir.

Ortak kullanılan havlularda, çamaşırlarda yeterince ve uygun koşullarda temizlik sağlanmamışsa, hastalık kolayca size de bulaşabilir.
 
SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim