Öğretmen Diyarı

Bu resimler etkili mi ?

 

New York, Basel ve Würzburg üniversitelerinde görev yapan üç akademisyenin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, sigara paketlerindeki fotoğraflar bağımlılığın engellenmesinde beklenen etkiyi yapmıyor. “Journal of Experimental Social Psychology” dergisinde 2009’da yayımlanan araştırmayla ilgili bilgi veren İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ruh Sağlığı Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı, sigara paketlerindeki uyarıların aksi yönde etki yapabildiğini belirtti. Doktor Abalı, konu hakkında şunları söyledi:
 
‘FAZLA DÜŞÜNÜLMEMİŞ’
 
“Korkutma bizim toplumumuzda işe yaramaz. Sigara içen insana ‘dikkat sigara öldürür diyor’ ve bunun altyapısını oluşturmazsan bu uyarı boşa gider. İnsanlar bunun üstüne gitmeye meydan okumaya başlar. Paketlerdeki uyarılar çok fazla düşünülmeden uygulamaya konulmuş. Kiminin aklına, kiminin cebine, kiminin vicdanına seslenen mesajların paketlerde yer alması daha faydalı olabilir. Ancak, geçmişteki devlet politikaları sigara bağımlılığında etkiliydi. Çünkü 60’lı yıllarda her askerin aylık bir kutu sigara hakkı vardı. Devlet bunu ücretsiz olarak veriyordu.”
 
SİGARA BAĞIMLILIĞI
 
Abalı, çocuklardaki bağımlıklık riskinin iki nedeni bulunduğuna işaret ederek, bunlardan ilkinin genetik özellikler olduğunu anlattı. Osman Abalı, genetik özelliklerin yanı sıra sosyoekonomik özelliklerin de bağımlılığa yol açtığını belirterek, göç, maddi sıkıntılar ve boşanma gibi durumların da çocukları olumsuz etkilediğini belirtti. Abalı, sigara ya da madde bağımlılığının sosyalleşememenin sonucu olduğunu ifade etti.
Anahtar Kelimeler:
bu resimler etkili mi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim