Öğretmen Diyarı

Bu kurallarla hızlandırın!

Metabolizmanın yavaş çalışması kilo probleminden bazı hastalıklara kadar pek çok konuyu etkiliyor!

\"\"Zayıflama diyetleri ile uğraştığımız bugünlerde bir derdimiz de metabolik hızımızı arttırmak. Oturduğunuz yerde bile daha fazla kalori yakmak, metabolik hız arttığında olur.

Aslında metabolizmanın hızlanmasını sağlayan en iyi neden kas kitlesini artırmak yani hareket etmek. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırmanın birkaç yolu var elbette. Mesela gün içinde aldığımız sıvılar.

Öncelikle bunlarla başlayalım. İçecekler dışında nelerle metabolik hızı artırırız hepsini yazıyorum. Bunları yapmaya başlayan daha kolay zayıflar, haberiniz olsun. Hatta daha iyi haber, metabolik hızı artırabilirseniz giden kilolar kolay kolay geri gelmiyor!

2-3 SAATTE BİR YEMEK!

Bazı kişilere göre acıkmadıkça yemeyin, bazılarına göre sık sık bir şeyler yiyin.

Amaç sürekli yemek değil ama kan şekerini dengelemek ve açlık krizlerini önlemek için ara öğün şart. Ara öğünlerin hepsinde tost yiyemeyeceğiz belki. Bazen bir sandviç ara öğün iken bazen de 5-6 fındık ara öğün sayılabilir.

Ara öğünleri yaşam şeklinize ve çalışma saatlerinize göre planlamak gerekir. Uzun süre aç bırakıldığında metabolizma yavaşlar ve ona 1 bardak süt yollamak “Durma çalış” demektir!

HAREKETSİZ KALMA,METABOLİZMANI CANLI TUT

Hareket etmeden metabolizmadan bir hızlanma beklemeyin. Sadece oturarak hiçbir şeyi hızlandıramazsınız.
Gün içinde tüm gün oturarak çalışan biri akşam eve gidip sadece televizyon karşısında oturuyor ise sadece ara öğün veya yeşil çay içmek yeterli olmayacaktır.

Önce adım atın! Önce arada 5 dakika bile olsa yürüyün. Bu yürüyüşler gün içinde yayılırsa ve haftada 2-3 gün spor amaçlı yürüyüşler eklenirse artık oturduğun yerden bile daha fazla kalori yakmaya başlayacaksın.

SU TÜKETİMİNİ ARTIR

Su içmek metabolizmayı hızlandırıyor. 1 öğünde oturup üst üste 5 bardak değil ama her saat başı 1 bardak veya her öğünden önce 1 bardak su içmek kesinlikle dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırıyor.

2-3 FİNCAN YEŞİL ÇAY İÇ!

Yeşil çay içerek metabolizmayı hızlandırdığımızı ve sağlığımızı koruyan bağışıklık sistemini güçlendirdiğimizi biliyoruz.

Yeşil çaydaki antioksidanlar hakkında çalışmalar; bu etken maddelerin kansere karşı koruyucu etkilerinin dışında metabolizma üzerinde etki yaparak zayıflamayı desteklediğini de gösteriyor.

GÜNDE 2-3 BARDAK SÜT İÇ YOĞURT YE

Protein grubu zayıflamayı hızlandırabiliyor. Özellikle kas kitlesini korumak ve artırmak, spor ile desteklendiğinde inanılmaz iyi sonuçlar veriyor.

Süt grubunda bulunan CLA yani konjuge linoleik asit yağ yakımını artırıyor. Zayıflamak ve metabolizmayı hızlandırarak bunu yapmak istiyorsanız her gün süt veya yoğurt hayatınızda olmalı.

HAFTADA 2-3 KEZ BALIK-KIRMIZI ET, 1-2 KEZ TAVUK YE

Protein olmadan kas kitlesini artırmak veya metabolizmayı hızlandırmak mümkün değil. Her gün yeteri kadar protein almak metabolik hızı artırıyor. Spor yapıyorsanız mutlaka spordan önce protein almaya özen gösterin.Öğle saatlerin yani daha çok enerji harcadığınız saatlere protein koyun.

HER GÜN 1 YUMURTA 

Yumurta en iyi protein kaynaklarından biri. Aynı anda protein, mineral ve vitamin sağladığı için zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Yumurta yemek metabolizmayı hızlandırıyor ve tok tutuyor.

BAHARAT KULLAN

Metabolik hızı artırmak istiyorsanız yemeklere, çorbalara hatta yoğurt içine bile baharatlar ekleyin.
Her öğünde eklemek metabolik hızı etkiler.

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol