Öğretmen Diyarı

Bu kanser artık ölümcül değil

Günümüzde erken tanı ve tedaviyle meme kanseri, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkma noktasına ulaşmıştır” diyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Salih Müjdat Balkan, erken teşhis için kadınların risk faktörlerini iyi bilmeleri gerektiğine vurgu yapıyor. Balkan, meme kanserine yatkınlığı artıran etkenler ve hastalıktan korunma yolları hakkında şu bilgileri paylaştı:SAVAŞI BÖYLE KAZANIRSINIZ!


Kan­ser hüc­re­le­ri ok­si­jen­li or­tam­da ge­li­şe­mez­ler. Gün­lük dü­zen­li eg­zer­siz­ler ve de­rin ne­fes al­ma tek­nik­le­ri ile sağ­la­nan ok­si­jen te­da­vi­si kan­ser hüc­re­le­ri­ni yok et­me­de et­ki­li bir yön­tem. Ön­gö­rü­lü ve olum­lu ruh ha­li, kan­ser­le sa­va­şı ka­za­nır­ken, si­nir­li­lik ve af­fet­mez­lik te­me­li­ne da­ya­lı bir ruh­sal ya­pı ile be­de­ni stres­li, asit­li or­tam­la­ra sok­mak, kan­ser­le sa­va­şı kay­bet­ti­rir.”BUNLARDAN UZAK DURUN


- Yanmış yağlarla hazırlanmış hazır gıdalarla, yanmış, tütsülenmiş gıdalar, kızartmalar ve tuzlu konservelerle beslenmeyin.

- Şekerli gıdalar, yapay tatlandırıcılar kullanmayın.

- Beyazlatıcı kimyasallar içerebilen sofra tuzları, nitrit ve nitrat tuzları içeren koruyucu katkı maddelerinden uzak durun.

- Kırmızı et temelli beslenmeyin.

- Mikrodalga fırınlarda plastik kap, dondurucuda saklama kabı olarak pet şişeleri kullanmayın (bu plastik malzemelerin kullanımı dioksin maddesinin ortaya çıkmasına neden oluyor, dioksin kimyasalları da kansere, özellikle de meme kanserine yol açıyor).

- Yüksek kafein içerikli içeceklerden uzak durun.

- Toksinler ve ağır metaller içerebilen musluk suları içmeyin.RİSKİ ARTIRAN FAKTÖRLER


- Uzun dönem hormon tedavisi almak, doğum kontrol ilaçları kullanmak. n İlk adeti erken yaşta görmek (12 yaş öncesi). n Geç yaşta menopoza girmek (50 yaşın üstünde).

- Radyasyona maruz kalmak. n Ailesinde meme kanseri öyküsü olmak (anne ve kız kardeş gibi birinci derece akraba). n Yetersiz fizik aktivite, şişmanlık. n Doğum yapmamış olmak. n Hiç emzirmemiş olmak. n BRCA geni taşımak. n Sigara içmek (son çalışmalarda nikotin reseptörleri ile meme kanseri ilişkisini gösteren yayınlar mevcut).BU GIDALARA AĞIRLIK VERİN


- A ve C vitamininden zengin, renkli taze sebze ve meyveler (havuç, brokoli, turp, kayısı, turunçgiller gibi) günde 3-4 porsiyon meyve, 2-3 porsiyon sebze tarzında tüketilmeli, (diyetin yüzde 80'i taze sebze ve meyve, kepekli tahıllar, tohumlar, kalan yüzde 20'si de haftada 3 kez baklagiller içerecek şekilde düzenlenmeli.

- D vitamini içeren gıdalarla beslenmek (özellikle menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azalttır).

- E vitamini içeren ceviz, fındık gibi gıdaları düzenli tüketmek, probiyotik içeren ürünleri tercih etmek.

- Zeytinyağıı kullanmak.

- Sülfürlü bileşikler olan sarımsak, soğanı tüketmek.

- Omega 3 yağ asitleri içeren balık ürünlerine beslenmede çok yer vermek.

- Günlük 30 gram olacak şekilde lifli gıda almak, tam tahıllı ekmek ve karbonhidrat yerine kepekli tahılları tercih etmek.

- Meme kanseri geçirmiş hastalarda süt yerine tatlandırılmamış soya sütü tüketmek.

- Bazı destek maddeleriyle bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanser hücrelerini yok etmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Bugün Gazetesi 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim