Öğretmen Diyarı

Bu da sosyal medya diyeti

İnternette ise, tahmin edeceğiniz gibi, en çok sosyal medyada vakit geçiriyoruz. Uzmanlar ise ‘diyet’ yapmayı öneriyor. Ama bu diyet farklı diyet…

Çağımızın yeni hastalığı haline gelen aşırı sosyal medya kullanımı, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar oluşturuyor. Uzmanlar ise bu modern hastalığa ‘diyet’ ismini verdiği sosyal medyadan uzaklaşmayı öneriyor.  Birçok insan Facebook ve Twitter’ını “Çok zaman harcıyorum, yeter!” diyerek anlık bir cesaretle donduruyor.

SANAL BAĞIMLILIKTAN BÖYLE KURTULUN

Ancak aradan üç gün geçmeden dayanamayıp tekrar o dünyaya dalarak gününün çok büyük bir zamanını orada geçiriyor.  Diyete başlamadan önce, aklınızdan “İnsanlar ne yapıyor?” sorusunu silmeniz gerekiyor.

SOSYAL MEDYA DİYETİNE NASIL BAŞLANIR

HER ŞEYİ SİLİN!

Birinci adım olarak, telefon ve tabletinizde sosyal medya uygulamalarınızı silin. Diyet esnasında, uygulamalar gözünüze göründüğünde direncinizi kırabilir, sosyal hesaplarınıza gelen bildirimleri görmek için girme isteği duyabilirsiniz.

HEDEF BELİRLEYİN

Kendinize zaman hedefi koyun. Örneğin “İki hafta sosyal ağlarıma girmeyeceğim” şeklinde amaç belirleyin.

TAKİPLERİNİZİ BIRAKIN

İlk iki adımı yapmak zor geliyorsa, sosyal medya hesaplarınızda en çok takip ettiğiniz  kişilerin takibini bırakın.

SOSYAL BAĞLANTILI SİTELERDEN UZAKLAŞIN

Sosyal medya ile bağlantılı sitelerden uzak durmaya çalışın. Bu adımları gerçekleştirdiğinizde, sosyal medyaya daha mesafeli yaklaşan insanlardan biri olacaksınız.

 

HÜRRİYET

Anahtar Kelimeler:
Bu Da Sosyal Medya Diyeti

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim