Öğretmen Diyarı

Boyun ağrısı nasıl geçer?

 

Stresli bir ortamda adeta başınızı kaldırmadan yoğun bir şekilde çalışıyorsunuz. Bu sıkışıklıkla öğle tatillerini bile iple çekiyorsunuz. Oysa yemek izni sırasında boynunuzda, kollarınızda, ensede hatta bacaklarınızda dayanılmaz ağrılar yaşıyorsunuz. Oturarak çalıştığınız, pasif olarak görev yaptığınız için herkeste böyle ağrıların olduğunu düşünüyorsunuz. Sakın böyle düşüncelerle kendinizi kandırmayın. Çünkü organik bir neden olmaksızın bir ağrı hissetmeniz ve bunu uzun süreli yaşamanız mümkün değil.

 

Boyun ağrısı nasıl geçerRisk 30-40’lı yaşlar

Boyun fıtıklarında en sık karşılaştıkları şikayetlerin başında; kolda uyuşma ve karıncalanma ile birlikte oluşan ağrılar olduğunu belirten Alman Hastanesi Beyin Cerrahisi uzmanı Dr. İbrahim Şimşek, şu açıklamayı yaptı: “Bu şikayetler diskin hangi bölgeye baskı yaptığına bağlı olmakla beraber genellikle tek taraflıdır. Ağrı boynun geriye bükülmesi veya rotasyon hareketleriyle artar. Baskı altında bulunan sinirin etkilendiği adale gruplarında güçsüzlük görülebilir. Omuriliğin karşı karşıya kaldığı baskıya bağlı olarak kollarda güçsüzlük tam felç durumuna kadar gidebilir. Bu tabloda en fazla risk taşıyan grup ise 30-40 yaş arasındaki kişilerdir.” Boyun ağrıları'nın aniden başladığını ve gece arttığını vurgulayan Şimşek, erken teşhisin önemli olduğunu kaydetti ve teşhisi koymak için hangi yöntemleri kullandıklarını şöyle anlattı:

Yüzde 95 ilaç tedavisi

1- Traksiyon Testi: Muayene sırasında hastanın arkasına geçilerek dirsekler hastanın omuzuna konur ve her iki elle hastanın kafası yukarı doğru kaldırılıp bir süre tutulursa ağrılarda azalma olur.

2- Lhermite Bulgusu: Başın öne eğilmesi durumunda boyundan aşağıya bir elektriklenme hissedilir.

3- Spurling Bulgusu: Tepeden bastırınca ağrının artmasıdır.

4- Omuz Abduksüyon Yöntemi: Hastanın ağrıyan kolunun başının üzerine konması durumunda ağrının azalmasıdır”

Son olarak tedavinin yüzde 95 ilaçla gerçekleştiğini kaydeden Dr. Şimşek, uyguladıkları yöntemlerin ilk birkaçını şöyle sıraladı “kas gevşeticiler, antienflamatuarlar, ağrı kesiciler, servikal yakalık uygulaması, taraksiyon ve masaj”

 

Boyun ağrısı nasıl geçerBoyun bölgesindeki omurlara servikal omurlar denir. Bunlar yedi tane olup, boynumuzun her tarafa kolaylıkla hareket etmesini sağlar. Boyun omurları arasından çıkan sinirler kollarımıza doğru yayılır. Gene omurlar arasında disk dediğimiz kıkırdakımsı bir madde de omurların birbirine sürtünmeden hareketlerini kolaylaştıran sinirlerin sıkışmasını önleyen doku parçası vardır. Bunun bulunduğu yerden çıkarak sinirlere baskı yapması halinde boyun fıtığı meydana gelir. 

Boyun fıtığında,boyun bölgesinde ağrı olup, omuza, sırta ve kola yayılabilir. Baskı altında kalan sinire göre belirti verir.  C3-C4 ve C5-C6 bölgelerinde fıtıklaşma olur. Ağrılar bu fıtığa bağlı olarak meydana gelmektedir. Steroid iğneleri ile sıkışan sinirdeki şişlik azaltılmaktadır. Bu da ağrıların kısmen azalmasına yol açar ancak geçici bir çözümdür. Baskı altında kalan sinir, ilacın etkisi geçince yeniden şişecek ve ağrılar tekrar başlayacaktır.En iyi çözüm ameliyat ile fıtığın düzeltilmesidir. Bu tedaviyi beyin cerrahi bölümünde yaptırabilirsiniz

 

Boyun ağrısı nasıl geçerSırt ve boyun ağrıları

 

Günümüzde insan-makine çevre ilişkileri incelendiğinde, mevcut ortamda gerekli düzenlemeler yapılarak insanların sağlıklı ve üretken şekilde çalışmalarını sağlamak önem kazanmıştır. Çalışma ortamında yapılabilecek basit ayarlamalar kişinin rahatını ve verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. 

Bazı durumlarda çalışma konforunu artıran yardımcı elemanlardan yararlanmada fayda sağlayabilir. (Ayarlanabilir koltuk ve masa tasarımları, koltukta sırt ve kol destekleri, ayak destekleri vb...)

Ayrıca çalışma ortamında yapılabilecek basit egzersizleri deneyebilirsiniz:

Düzenli biçimde farklı duruşlar deneyin ve aynı pozisyonda uzun süre kalmayın.

Telefon veya benzeri çalışma araçlarına uzanırken zorlayıcı hareketlerden kaçının.

Dirsek, önkol ve bileklerin sert yüzeylere dayanmasından kaçının.

Gün içinde kısa molalar verin; kas ve eklemlere dinlenme ve yenilenme fırsatı tanıyın.

Aynı kasların aşırı kullanımını engellemek için farklı kas gruplarını çalıştıracak işleri dönüşümlü olarak yapın.

Gün boyunca belirli aralıklarla ayağa kalkın ve koltuğunuzu ayarlayın. Koltuğun ayarını değiştirmek, eklemlerin duruşunu değiştirmeyi sağlar. Hiçbir pozisyonun uzun süre ideal kalamayacağı unutulmamalıdır.

Her yarım saatte 30-60 saniyelik gerilme egzersizleri, kan dolaşımını düzenler, belirli bir pozisyonda uzun süre oturmaktan doğan rahatsızlığı azaltır, verimliliği artırır ve hata yapmayı önler.

 

Boyun ağrısıBoyun ağrısı'na masaj iyi geliyor

 

Boyun ağrısı'na karşı omurgaya elle yapılan masajın, fizik tedavisinden daha etkili olduğu belirlendi. Hollandalı bilim adamları tarafından 183 hasta üzerinde hazırlanan araştırmada, 18-70 yaşları arasındaki hastaların 60’ına elle masaj, 59’una egzersiz ağırlıklı fizik tedavisi, 64’üne de ilaç tedavisine başlandı. Rahatsızlıklarıyla ilgili olarak bilgilendirilen ve kendilerine tavsiyelerde bulunulan hastaların 26 hafta süren tedavisinden sonra, masaj yapılan hastaların diğerlerine göre daha çabuk iyileştiği ve rahatsızlığın önemli ölçüde giderildiği gözlendi. Araştırmayla ilgili rapor, British Medical Journal adlı dergide yayımlandı.

 

Boyun ağrısı ve mezoterapi

 

49 yaşındayım ve 7 yıldır boyun ağrısı ile ilgili değişik tedaviler gördüm. Çekilen filmlerde boyunda fıtıklaşma bulunamadı ve boyun eklemlerinde kireçlenme teşhisi kondu. Fizik tedaviden fayda görüyorum fakat belirli bir süre sonra ağrılarım tekrar başlıyor. Mide şikayetlerim olduğundan dolayı ağrı için her ilacı da kullanamıyorum. Son gittiğim hekim mezoterapi tedavisinden faydalanabileceğimi söyledi. Bu tedavi yöntemi hakkında bilgi verir misiniz 

 

Son zamanlarda ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan mezoterapi hakkında sıkça sorular geliyor. Benim için de çok yeni olan bu tedavi yöntemi hakkındaki bilgiler için mezoterapinin ülkemizdeki ilk uygulayacılarından ve Mezoterapi Derneği Başakanı olan Opr. Dr. Nurettin Ümit Özak’a başvurduk. Mezoterapinin en sık uygulandığı ülke Fransa. Ülkemizde de 1986’dan beri bu konuda eğitimli hekimler tarafından gittikçe yaygınlaşarak uygulanmaktadır. Çok ince bir iğne ile içinde kortizon olmayan yaklaşık 30 çeşit ilaç hastalığına göre ağrılı veya tedavi edilmesi gereken bölgenin cildinin içine yapılmaktadır.

Mezoterapinin kullanılabildiği hastalıklar çok fazladır. Bunlar ameliyat gerektirmeyen birkısım yumuşak doku hastalıkları, mafsal kireçlenmeleri (artrozları ), bazı cilt ve damar hastalıkları, iltihabi karakterde olmayan bazı deri hastalıkları ile selülit ve kırışıklıklardır. Ülkemizde de bu tedavi en çok mafsal kireçlenmelerinde, selülit ve kırışıklıklarda uygulanmaktadır. İlaç sadece hasta olan bölgeye verildiğinden ve o bölgeyi etkilediğinden mide ve karaciğere olumsuz etkileri olmamakta, ağrı kesici etkisi de ağızdan alınan bir hapa veya yapılan bir iğneye göre o bölge için daha fazla olabilmektedir. 

Selülit ve kırışıklıkların tedavisinde de hayli başarılı olan bu tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar herkes tarafından kabul edilen ilaçlardır. Benim size önerim, eğer hekiminiz size mezoterapiden fayda göreceğinizi önermiş ise bu tedavinin eğitilmiş bir hekim tarafından uygulandığı bir merkeze başvurmanızdır.

 

Boyun ağrısıBoyun ağrısı 

K.Maraş’tan “Sabır” rumuzlu okuyucunun sualine cevaptır: 

Boyun omurları belli bir eğim halinde bulunur. Omurlar arasındaki bu açının kaybolması halinde düzleşme olur. Düzleşme neticesinde sinirlerde sıkışma olur. Bunun sonucu olarak boyunda, omuzlarda, kollarda ağrı meydana gelir. Sinire baskı artarsa kuvvet azlığı ve kaybı ortaya çıkar. Çekilen magnetik rezonans filminde fıtık bulunmamış. Bu durumda ameliyata gerek yoktur. Boyunluk takarak sinirlere olan baskıyı azaltın. Devamlı kullanın. Ani hareketlerden kaçının. Ağır yük kaldırmayın. Fizik tedavi faydalı olur. Boynunuzu üşütmeyin. Nöroloji bölümündeki takiplerinizi bırakmayın

 

Omuz ve Boyun Ağrıları İçin Öneriniz?

 

Soru: merhaba! benim sol omzum bazen hareket ederken çok çıtlama oluyor ve köprücük kemiğimin boynumda birleştiği yerde hareket ederken kayıyor gibi sesler geliyor. nadiren de hafif bi ağrı oluyor. nedenleri ne oabilir acaba? yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler... 

 

Cevap: Merhaba

Elbette ki, sürekli oturarak çalışma ve özellikle boynumuza; öne ve yanlara doğru eğim-kıvrım verdirerek uzun süre aynı pozisyonda kalma sonucunda, boyun omurlamızın arasından çıkan sinirler sıkışmakta ve bu sinirler el parmaklarımızın ucuna kadar gittiği için, kol boyunca yayılan ağrılar ve parmaklarımızda uyuşmalar olabilmektedir. Belirttiğiniz gibi, başdönmeleri; hatta unutkanlıklar ve kulak uğuldamaları da yapabilmektedir.

Tedavi olarak ilk önce ilaç tedavisi uygulanmalı; ağrılı dönemde kesinlikle boynumuzu zorlayıcı egzersizler yapmamalıdır. Eğer buna rağmen ağrılarınızda azalma olmadı ise, mutlaka "Ağrı Tedavisi Bölümü" tarafından değerlendirilmeniz gereklidir. Bu tip ağrılarda, hastalarımıza evde kullanılabilen hafif traksiyon cihazı ile tedavi uygulayabilmekteyiz.

Akupunktur, tıbbi bir tedavi değildir. Bu nedenle, bu konuda hiçbir bilgim yok.

 

Boyun ağrısıBoyun Ağrıları İçin Öneriniz?

 

Soru: merhaba ben 20 yaşımdayım. yaklaşık 6 ay önce boynum için dr a gittim ve boynumda kas düzleşmesi olduğunu onun için ağrı oluştuğunu söylediler. egzersiz ve kas gevşetici ilaçlar verildi. ama bazen ağrıdığı dönemlerde kafamda karıncalanma,hafif baş dönmelerim ve sersemlik oluyor. sizce bu boynumdan kaynaklarınıyor olabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim.. 

 

Cevap:

 

Boyun veya bel sinir sıkışmalarında, ilk yapılması gereken tedavi, sinir sıkışmasının azaltılması ve buna bağlı olarak ağrıları azalan ve rahatlamış olan hastaya, kas güçlendirici rehabilitasyon egzersizlerinin yapılmasıdır. Özellikle, ilaç tedavisi sonrasında ağrıları devam eden hastalarda, enjeksiyon basamağına geçilmelidir.Sinir sıkışmalarının azaltılması için, Ağrı Tedavisi Bölümü tarafından, epidural steroid enjeksiyonları uygulanmalıdır. Şikayetlerinizin nedeni boyun ağrınız olabilir.

 

Omuriliğimdeki Ağrılar Neden Kaynaklanır?

 

Soru: Omurilik kemiğimin boynumda biten uzantısında omuzlarıma doğru yayılan bir ağrı söz konusu ve bu ağrı başımı sağa-sola çevirdiğimde şiddetleniyor ağrı sanki bıçak batmasına benziyor. Sebebi ve tedavisi ne olabilir?

Teşekür eder başarılar dilerim. 

 

Cevap:

 

Eğer kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik, uyuşma, idrar-gaita sorunu yoksa ve sorununuz 3 haftadan uzun sürerse ortopedi ve FTR uzmanına muayene olmanız uygun olur.

 

Boyun Filmim İçin Öneriniz?

 

Soru: İyi gunler. Ben 24 yasinda master ogrencisiyim. Benim boynumda agrilarim vardi. Bir doktor muayenesinde doktor film cektirmemi onerdi. Boyun filminin sonucunda soyle yaziyor;

 

Servikal (2 Yönlü)

 

Servikal kavis minimal düzleşmiştir. C5-C6 disk mesafesinde derlik ve bu mesafeye komşu kemik yapılarında dejenarif değişiklikler izlenmiştir.

 

Servikal verebraların korpus yükseklikleri posterior elemanları normaldir.

 

Acaba bunun anlami nedir? 

 

Cevap:

 

Boyun MR raporunuza göre cerrahi gerektiren bir boyun fıtığınız yok Şikayetlerinizin istirahat, ilaç tedavisi veya Fizik Tedavi ile gerileyebileceği düşünülür.

 

Boyun Ağrısı İçin Öneriniz?

 

Soru: Iyi gunler, ben 24 yasinda bir master ogrencisiyim. Benim ust sirt kismimda (omuz hizasindan sutyen hizasina kadar)bir agri var daha cok kas agrisi seklinde ancak gercekten cok rahatsiz edici bir hal aldi.Derin bir nefes aldigimda dahi agri artiyor. Benim bonumda da bir rahatsizlik var o etkiliyor olabilir mi? Bir doktor muayenesinde boyun agrilarimdan sikayet edince doktor film cektirmemi onerdi. Boyun filminin sonucunda soyle yaziyor;

 

Servikal (2 Yönlü)

 

Servikal kavis minimal düzleşmiştir. C5-C6 disk mesafesinde derlik ve bu mesafeye komşu kemik yapılarında dejenarif değişiklikler izlenmiştir.

 

Servikal verebraların korpus yükseklikleri posterior elemanları normaldir.

 

Acaba boynumdaki sorun sirtima vuruyor olabilr mi? Kalp sorunlarinin sirta vurdugunu duymustum boyle birsey olabilir mi? 

 

Cevap: Muhtemelen sırt ağrınız boynunuzdaki disk probleminden kaynaklanıyor.Muayene 

ve MR tetkik gerekir.

 

Boyun ağrısı ...

 

Soru: Merhaba,

Yaklaşık bir aydır boynumun ense tarafında ,her iki omzuma doğru yayılan ağrım var.Sürekli boyun kaslarımı çekmeye çalışıyorum,bu bende tik gibi kalacak diye korkuyorum.Bu ağrının sebebi ne olabilir.Ağrı sırt kaslarımı da etkiliyor.Masaj yapıldığında biraz rahatlıyorum ama geçmiyor.Beni aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler. 

 

Cevap: Boyun ağrısı nedeni boyun fıtığı ya da kaslarındaki spazm olabilir. Ağrı konusunda uzman bir hekime başvurarak muayene olmanızda ve sorununuzun tedavi edilmesinde yarar vardır.

 

Boyun Ağrısı?

 

Soru: kızım iki gün önce oyun oynarken boynum ağrıyor diye geldi.kuzeniyle oynarken şakadan dövüş yapıyorlarmış.biraz ovdum,ağrımadığını söylüyor ama iki gün geçmesine rağmen boynunu düz tutamıyor.kızım 7 yaşında ve kronik bir rahatsızlığı yok.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. 

 

Cevap: Boyun adelelerini zorlamış olabileceği gibi daha ciddi sorunlar da olabilir.1 hafta kadar ıbufen 3x1 verin geçmezse bir otopediste müaracaat edin.

 

 

Boyun Ağrısı Nedeni Nedir?

 

Soru: Merhaba öncelikle vermiş olduğunuz hizmetten dolayı teşekkürler.ben 28 yaşında bir bayanım im sırtımın sol kürek kemiği tarafında bir ağrı mevcut ovalandığı zaman elimizinin altından kayan bir kütle ve kırtır kırtır sesler var bazen bu ağrıyla birlikte sol koluma ve boynuma doğru uyuşma ve sol koluma ve boynuma doğru ağrıların ilerlemesi mevcut bana yadımcı olursanız sevinirim saygılar 

 

Cevap: Merhaba

Belirtmiş olduğunuz şikayetleriniz, boyundan kaynaklanan ve "servikal diskopati" olarak adlandırdığımız genel rahatsızlıklara uymaktadır. Boyundan çıkan sinir kökleri, omuzdan ve koltukaltından geçerek, kol boyunca parmaklarımıza kadar yayılmaktadır. Bu nedenle, boyun bölgesinde sinir sıkışması olduğunda; omuz ve kol ağrıları ve buna verilen yanıta bağlı olarak ta, sırt - kürek kemiği çevresi ağrıları olabilir.

Şikayetlerinizin değerlendirilip tedavisne geçilmesi, şikayetlerinizi rahatlatacaktır.

 

Ense Kısmında Yoğunlaşan Boyun ağrısı İçin Öneriniz?

 

Soru: ben 29 yaşında bir bayanım son 15 gündür boyumda beni fazlasıyla rahatsız eden ağrılarım var özellikle başla boyun birleşdiği ense kısmında sürekli ovalamak istiyorum ama ağrılarım dinmiyor bu ağrılarım yüzünden bazen kollarımı rahat kullanmıyorum yazıyamakda zorlanıyorum ne yapmam gerek kremjel sürüyorum biraz ağrım dinmiyor bana yardımcı olursanız çok memnun olrum saygılarımla 

 

Cevap: Merhaba,

Belirtmiş olduğunuz şikayetlere göre, genel olarak, omurganın boyun bölgesinden kaynaklanan şikayetleriniz olduğunu söyleyebiliriz. Ense kısmındaki ağrıların, boyun omurlarından kaynaklanması olasılığı yüksektir ki, bu durum en sık rastlanan boyun ağrısı nedenidir. Kollara yayılanan ağrıların olması durumunda da, boyun sinir sıkışmaları akla gelebilir. Size önerim, ilk olarak ağrılarınızın nedenine yönelik incelemelerin

yapılmasıdır. Ardından tedaviniz planlanacaktır.

 

 

 

Boyun Ağrısı İle İlgili Bilgi verir Misniz?

 

Soru: Bende şidetli derecede baş dönmeleri var.

Kulağa ve kalple ilgili tüm tetkikleri yaptırdım.

hepsi iyi çıktı boynumdan dediler. Boyunda ağrı yok ama başıma ve bazende sol gözüme vuruyor. Bazen başıma yani anlıma krampf giriyormuş gibi oluyor.Beni çok huzursuz etmeye başladı Beyin Mr ve Tomosu yaptırdım birşey çıkmadı yine boyundan dediler kollarıma ve göğsümede vuruyor. Beyin kanaması geçiricem diye korkuyorum boyunda bir sıkışma varsa tehlikesi ne kadardır?

Teşekkürler

1,87 cm 105 kilo

27 yaş 

 

 

Cevap: Boyunda olabilecek sinir sıkışmaları genellikle boyun ve kollarda ğarı ve uyşmaya sebebiyet verirler.Burahatsızlık korkulacak bir durum değildir ve tedavisi kolaydır.

 

Boyun Ağrısı İçin Ne Önerirsiniz?

 

Soru: Iyi gunler, ben 24 yasinda bir master ogrencisiyim. Benim ust sirt kismimda (omuz hizasindan sutyen hizasina kadar)bir agri var daha cok kas agrisi seklinde ancak gercekten cok rahatsiz edici bir hal aldi.Derin bir nefes aldigimda dahi agri artiyor. Benim bonumda da bir rahatsizlik var o etkiliyor olabilir mi? Bir doktor muayenesinde boyun agrilarimdan sikayet edince doktor film cektirmemi onerdi. Boyun filminin sonucunda soyle yaziyor;

 

Servikal (2 Yönlü)

 

Servikal kavis minimal düzleşmiştir. C5-C6 disk mesafesinde derlik ve bu mesafeye komşu kemik yapılarında dejenarif değişiklikler izlenmiştir.

 

Servikal verebraların korpus yükseklikleri posterior elemanları normaldir.

 

Acaba boynumdaki sorun sirtima vuruyor olabilr mi? Kalp sorunlarinin sirta vurdugunu duymustum boyle birsey olabilir mi? 

 

Cevap: Muhtemelen sırt ağrınız boynunuzdaki disk probleminden kaynaklanıyor.Muayene 

ve MR tetkik gerekir.

 

 

Boyunda eğrilik

 

“Benim boynumda eğrilik var. Yani boynum hep yan durmaktadır. Boynumda kas kısalığı veya damar çekmesi varmış. Bu şikayetim için doktora gittik. Doktor boynun düz durursa görmende bulanıklık, ellerde fersizlik olur dedi. Film çekilmedi, muayene edilmedi. Küçükken babam korkusundan doktora götürmemiş. Halen de ameliyat olurum korkusu ile götürmek istemiyorlar. Ne yapmamı tavsiye edersiniz.”

Boyundaki eğriliğe tıp dilinde tortikolis denir. Çok çeşitli sebebler ile meydana gelir. Boyun omurlarındaki düzensizlikler, doğuştan eksik, yapışık veya bozuk olması, boyuna gelen darbelere bağlı olarak kemik veya kas dokusundaki harabiyet, doğum esnasında boyun kasları arasına kanama olması ve bunun pıhtılaşarak et halini alması sonucu boyunda eğrilik, nadir de olsa boyun adalelerinde kısalık veya zayıflık, boyun kaslarını çalıştıran sinirlerde hastalık halinde, boyun omurları arasında kireçlenme veya kayma durumlarında eğrilikler meydana gelebilir. 

Boynunuzdaki eğrilik için önce bir beyin cerrahına muayene olmanız gerekir. Bu muayeneden sonra boyun filmi çektirmeniz lazım. Kasların ve sinirlerin çalışma durumunu tesbit eden testler yapılmalı.Teşhis konduktan sonra tedaviye geçilir. 

Boyun eğriliklerinin tedavilerinde birinci sırada ameliyat gelir. Ameliyat ile eğrilik düzelir. Görme sinirinde tahribat meydana gelmemiş ise görme bulanıklığı olmaz. Gene boyun omurları arasından geçen sinirler baskı altında bırakılmaz ise ellerde kuvvetsizlik ve uyuşma da meydana gelmez. Aileniz ile konuşup ameliyatınızı yaptırmanız iyi olur.

Yaşınınızı yazmamış olmakla beraber kilonuz boyunuza göre az sayılır. Kilo almak için ilaç kullanmak uygun değildir. Tabii gıdalar ile kilo almaya çalışın. Özellikle hamur işi tatlı gıdalar, kuruyemişler kilo almada faydalıdır. Uyku düzenine dikkat ediniz. Fazla hareketten sakınınız. Vitaminsiz kalmayın.

 

Boyun güzelliği

 

 

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bir reçeteyle, boynunuzun güzel görüntüsünü koruyabilirsiniz. Birkaç damla gülyağı ve badem yağını karıştırın, elde ettiğiniz karışıma bir çay kaşığı bal ekleyin. Boynunuza her akşam yaptığınız masaj sırasında bu karışımı kullanın, cildinizin iyice emmesini sağlayın, masaj bitiminde boynunuzu ılık su ile yıkayın.

 

Boyun ağrısı nasıl geçer Boyun ağrısı nasıl geçer hakkinda aciklamalar Boyun ağrısı nasıl geçer konusunda bilgiler.

Anahtar Kelimeler:Boyun ağrısı ,Boyun ağrısı nasıl geçer, Boyun ağrıları,boyun ağrısına ne iyi gelir, boyun ağrısına ne yapılır,boyun ağrısı tedavisi,boyun ağrısı için ne yapmalı,boyun ağrısına ne iyi gelir

Anahtar Kelimeler:
boyun ağrısı geçer

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim