Öğretmen Diyarı

Bir bardak süt kurtarıyor!

Yaz aylarında havuz kazalarının risk taşıdığı bir diğer konu ise diş kırılmaları!

\"\"Araştırmalar, çocuklarda daimi diş kırıklarını içeren kazaların, yaz aylarında daha fazla meydana geldiğini gösteriyor. Birçok ebeveyn havuzda meydana gelebilecek kazalara hazırlıksız yakalanıyor. Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Erdemci, kazanın önlenemediği durumlarda, diş ile ilgili ilk yardım müdahale yöntemlerini bilmenin, çocuğun kırılan ya da yerinden çıkan dişini kurtarabilmek için büyük önem taşıdığını vurguluyor. Dr. Zeynep Erdemci havuzda yaşanan kazaların diş ilkyardımı konusunda bir yazılı açıklama yaptı.

Yaz tatilinde havuzda serinlemekten büyük keyif alan çocuklar, dikkatsiz davrandıklarında üzücü havuz kazaları yaşayabiliyorlar. Havuzda çarpma ya da düşme sonucu dişlere alınacak darbe ile yaşanacak travmanın, basit bir mine çatlağından çene kemiği kırığına kadar uzanabilecek kötü sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor ve “Dalış yaptıktan sonra ani şekilde yüzeye çıkmak ya da kaygan zeminde koşarken düşmek gibi durumlarda, seramik havuz kenarları, ön diş kırıklarına, dişin yer değiştirmesine hatta yerinden çıkmasına bile neden olabilir.

Çocukları havuzda bir kaza yaşadığında ebeveynlerin sakin olmaya çalışarak, ilk fırsatta diş hekimiyle iletişime geçip, hatta cep telefonlarıyla çekecekleri bir fotoğrafı paylaşmaları gerekiyor.

Böyle bir durumda yapılması gereken ilk müdahaleyse; kanamaya neden olan yumuşak doku kısmına hafifçe basınç uygulamak kanamanın durdurulması açısından önemlidir. Dişte kırık varsa, artık veya yabancı maddelerin uzaklaştırılması amacıyla ağız ılık suyla çalkalanmalıdır. Yanak kısmında da travma mevcutsa buz kompresyonu uygulanmalıdır. Ağrıyı önlemek amacıyla ağrı kesici alınabilir.

Bir bardak süt, kırılan ya da kopan dişi kurtarabilir

Havuz kazası nedeniyle yaşanacak travma sonucu, çocukların kırılan ya da yerinden çıkan dişlerinin kırılma şekline göre tedavi uygulanabilir.
Dişin kırık parçası bulunup, bir bardak sütün içinde olduğu gibi uygun koşullarda saklanırsa, diş hekimi tarafından tekrar yerine yapıştırılabilir. Bu parçalar gelen kuvvetin yönüne bağlı olarak bazen dudak dokusu içerisinde de olabilir. Böyle durumlarda parçanın oradan biran önce çıkartılması gerekmektedir. Kırık parça bulunamazsa, çok küçük kırıklarda diş kenarı diş hekimi tarafından şekillendirilebilir. Kırık dişin sinirini de içeriyorsa daha ileri tedaviler gerekiyor.

Dişin iyileşme potansiyeli kırık parçanın büyüklüğüne, ne şekilde saklandığına ve kaza sonrası geçen süreye bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu nedenle hızlı müdahale dişin kurtulma şansını artırır. Oluşabilecek enfeksiyonları engeller ve tedavinin basit şekilde sonlanmasına yardımcı olur. Daimi diş yerinden tamamen çıkmışsa tekrar yerine yerleştirmek amacıyla kök yüzeyine dokunulmaması gerekiyor. Eğer diş yerine yerleştirilemiyorsa, diş hekimine gelene ilk tercih olarak sütte, sonrasında serum fizyolojik solüsyonda ya da son ihtimal olarak ağız içerisinde saklanmalıdır uyarısında bulunuyor.
Daha ağır travmalar da ise bazen travmanın şiddeti ve yönü dişin kemik içerisinde gömülmesine neden olabilir. Böyle bir durumda gömülmenin şiddeti tedavi seçeneğini belirler. Bazı durumlarda dişin tekrar eski haline kendi dönmesi beklenirken, daha şiddetli gömülmelerde ortodontik veya cerrahi olarak diş eski konumuna getirilir.

Havuz kazası ve travmadan korunmak için…

- Havuz kenarlarındaki ıslak zeminler kaymayan bir malzemeyle kaplanmalı

- Terliklerin altı kaymayanlar tercih edilmeli

- Çocukların havuza atlayarak girmelerine izin verilmemeli

- Ağız koruyucusu (mouth guard), travmaya neden olabilecek sportif faaliyetlerde kullanılmalı

- Üst çenenin aşırı önde oluşunun, üst kesici dişler için travma riskini arttırdığı unutulmamalı

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
bardak süt kurtarıyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim