Öğretmen Diyarı

Bilinçli İlk Yardım Hayat Kurtarır

Ölümlü yaralanmalı kazaların yüzde 14,8 pay ile en fazla Cuma günü, yüzde 13,7 oranı ile en az Salı günü meydana geldi.  2014 yılında meydana gelen 168 bin 512 ölümlü yaralanmalı trafik kazasında 3 bin 524 vatandaşını kaybetti. 285 bin 59 vatandaşı da yaralandı. Uzmanlar, kazaların özellikle tatil dönemlerinde arttığına dikkat çekerken, bilinçsizce yapılan yardımların kişilerin ölümüne ve sakat kalmalarına yol açtığını vurguluyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Melahat Kızıl, kazayı gören kişilerin hemen 112’yi aramak yerine iyi niyetle yaralıları karga tulumba hastaneye yetiştirmeye çalıştığını belirterek, “Bilinçsizce yapılan bu tür yardımlar ne yazık ki kişilerin ölümüne ya da sakat kalmasına neden oluyor. Trafik kazalarında ölenlerin 42,7’si sürücü, yüzde 40,3’ü yolcu, yüzde 17'si ise yaya. 3 bin 524 vatandaşımız yaşamını kaybederken, 285 bin 59 kişi de yaralandı. Bu veriler de dikkate alındığında bu insanların yakınındaki kişiler temel ilk yardım eğitimi almış olup hemen uygun müdahale yapmış olsalardı, bu ölüm ve yaralanmaların birçoğu önlenebilirdi” dedi. 

‘Hayatta Kalma Şansı Var Ama…’
12 Eylül’ün Dünya İlk Yardım Günü olarak kutlandığını aktaran Kızıl, şunları söyledi:
“İlk yardım ciddi yaralanmaları azaltmak ve hayatta kalma şansını artırmak için yardımcı olan çok önemli bir ilk adımdır. Herhangi bir şekilde ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye olay yerinde bilinçli ilk yardımcıların müdahale etmesi ve hayat kurtarma zincirinin ilk adımlarının başlatılması çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, ölümcül bir rahatsızlığı olan kişi, eğer 5 dakika içinde hastaneye yetiştirilirse, yüzde 70 oranında kurtarılabiliyor. Bu oran 25 dakika içinde yüzde 50'ye, bir saat içinde ise sıfıra düşüyor. Bu nedenle biran önce ilkyardım yapılıp 112’nin aranması hayati önem taşımaktadır.”

‘Herkese Temel İlk Yardım Eğitimi’
Türkiye’de bireylerin genellikle temel ilk yardım konusunda eğitimli olmadığını ifade eden Kızıl, ilk yardım eğitimlerine katılmanın hasta ve yaralılara yanlış ilkyardım uygulamalarını, ölümleri azaltacağını bildirdi. 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Melahat Kızıl, kazayı gören kişilerin hemen 112’yi aramak yerine iyi niyetle yaralıları karga tulumba hastaneye yetiştirmeye çalıştığını söyledi.

egitimajansi.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim